Аналіз твору «Фауст » Гете

Тема трагедії «Фауст » Гете : духовні пошуки головного героя , доктора , вільнодумця і чорнокнижника Фауста . Йому стало мало пізнання звичайної людини , і він уклав договір з дияволом Мефістофелем про те , щоб продовжити своє життя на час існування людства. Це час Фауст хоче використовувати для цінних відкриттів. Він хоче піднятися над дійсністю не тільки духом , а й своїми справами .

У центрі твору – проблема добра і зла та їх протиборства в людині. Людина , тобто сам Фауст , знаходиться між цими силами. Помисли доктора Фауста благородні і високі, він прагне допомогти людям. Але він весь час стикається зі злом , силою руйнування , силою заперечення. Фауст опиняється в ситуаціях вибору між добром і злом , вірою і цинізмом. Часто він сам заподіює іншим зло , не бажаючи цього . Так він губить життя Маргарити , штовхає її на гріх . Все ж Фауст так і не втрачає чистоти своєї душі.

Саме в боротьбі зла і добра проходить життєвий шлях героя , розвивається і міцніє невидимий духовний світ його особистості. Мефістофель говорить про це: «Будете , як Бог , знати добро і зло» . Ця боротьба направляє Фауста на пошуки , саме вона відкриває йому істини. У фіналі трагедії в душі героя перемагає розум , світло , добро.

Ідея « Фауста» Гете в тому , що без існування зла , темряви , сумнівів і порожнечі поруч з добром , творчістю , вірою , не було б і руху героя вперед , не було б цінності пізнання. Фауст – не просто персонаж , він уособлення всього людства , всіх його прагнень в одній особі. Тому боротьба добра і зла для Гете – це те , що рухає світ людства вперед , до нових знань .

Друга головна ідея «Фауста » Гете – утвердженню величі людини . У трагедії Фауст проходить через випробування , сумніви , гріхи , розчарування , спокуси , горе , порожнечу і почуття провини . Через нього гине Маргарита , він втрачає Олену прекрасну . Проте у фіналі Фауст виявляється людиною , в якій перемагають саме високі помисли : людяність , любов , невтомний розум , віра в прекрасне. Гете стверджує можливості розвитку людини , силу і красу людського розуму.

Сенс «Фауста » Гете , точніше , його написання – втілити в образі доктора вищі духовні поривання людини .

Тема кохання у «Фаусті» також присутній . Вона розкривається з різних сторін. Це одночасно велике щастя , велике почуття , а разом з тим і фатальне . Любов Фауста і Маргарити пристрасна і велика , але в нашому світі таку любов краще приховувати , їй немає місця. Історія ж наших героїв закінчується трагічно . Любов і пристрасть призводять героїню до загибелі.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар