Антонівські яблука характеристика образу оповідача

Оповідач - "я" письменника, багато в чому схоже з ліричним героєм в поезії Бунина. "Антонівські яблука" - символ Росії, що відходить в минуле, подібний до чехівського "Вишневого саду" : "Пам'ятаю великий, увесь золотий сад, що підсохнув і поріділий, пам'ятаю кленові алеї, тонкий аромат опалого листя і - запах антонівських яблук, запах меду і осінньої свіжості". У Бунина незначна, здавалося б, деталь - запах антонівських яблук - будить низку спогадів про дитинство. Герой знову почуває себе хлопчиком, що думає "як добре жити на світі"!.

У другій главі, такій, що починається повір'ям "Сильна антонівка - до веселого року", Бунин відтворює атмосферу панської садиби своєї тітки Ганни Герасимівни, що йде. "Увійдеш до будинку і передусім почуєш запах яблук, а потім вже інші: старим меблям червоного дерева, сушеного липового цвіту, який з червня лежить на вікнах.".

ема антонівських яблук і спорожнілих осінню садів змінюється в третій главку інший - полюванням, яке одна "підтримувала згасаючий дух поміщиків". Бунин детально відтворює життя в садибі Арсенія Семеныча, прототипом якого був один з родичів письменника. Дається майже казковий портрет дядька : "Він високий на зріст, худорлявий, але широкоплечий і стрункий, а особою - красень циганів. Очі у нього блищать дико, він дуже спритний, в шовковій малиновій сорочці, оксамитових шароварах і довгих чоботях". Запізнившись на полювання, П. залишається в старому панському будинку. Він перебирає старі, дідівські книги, "журнали з іменами Жуковского, Батюшкова, ліцеїста Пушкіна", дивиться на портрети. "І старовинне мрійливе життя постане перед тобою", - роздумує П. Цей розгорнутий поетичний опис одного дня в селі нагадує пушкінський вірш "Зима. Що робити нам в селі. Я зустрічаю.".

Проте це "мрійливе життя" відходить в минуле. На початку завершальної, четвертої, главки він пише: "Запах антонівських яблук зникає з поміщицьких садиб. Ці дні були так нещодавно, а між тим мені здається, що відтоді пройшло трохи не ціле століття. Перемерли люди похилого віку у Висілках, померла Ганна Герасимівна, застрілився Арсеній Семеныч... Настає царство дрібномаєтних, збіднілих до жебрацтва". Далі він заявляє, що "хороше і це дрібномаєтне життя", і описує її. Але запаху антонівських яблук у кінці розповіді вже немає.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар