Балада Є. Гребінка «Човен» — роздуми поета про майбутнє життя

Важко, мабуть, усвідомлювати, що в якусь певну мить вирішується твоя подальша доля, починається новий етап життя. Наступного року, наприклад, коли я закінчу дев'ять класів, я буду змушена вирішити, що ж мені робити — продовжити своє навчання в школі, піти в десятий клас чи, можливо, вступити до якогось навчального закладу, де я здобуду професію. Звісно, зробити вибір буде не так важко, як, наприклад, після закінчення школи, коли вступаєш у доросле життя, але все одно страшно зробити хибний крок.

Так, мабуть, і Євген Гребінка, закінчивши Ніжинську гімназію, зрозумів, що постав перед вибором життєвої стежини, усвідомив, що має вирішити свою подальшу долю. Перед виїздом з рідної домівки у великий і невідомий Петербург він написав вірш «Човен», у якому висловив свої душевні переживання, свої побоювання, свої роздуми про майбутнє життя.

У своєму творі Євген Гребінка створює образ одинокого човна, що пливе в розбурханому морі, серед хвиль, що «мов чорнії гори», під хмарами, що «як темна нічка». Неласкавим було море до човна, погравшись із ним, воно нещадно його розбило, і залишилися від човна самі тріски.

Створюючи образ самотнього човна, молодий поет проводить своєрідну паралель — так і він, як той човен, пускається у «світ білий», кидається в піняві хвилі розбурханого житейського моря. Але молодого письменника не лякають ці хвилі, якими для нього став Петербург, його не зупиняють майбутні труднощі. Він розуміє, що «не можна ж вік цілий пробути з собою одним», що не треба ховатися від життя, яким би страшним воно не видавалося. Що ж це буде за життя, якщо всього боятися, якщо сумніватися на кожному кроці!? Поет сподівається, що «недоля і лютеє горе» обминуть його, і впевнено вирушає у свою життєву подорож.

У баладі «Човен» Євген Гребінка втілив особисті роздуми про майбутнє життя. Але цей твір є близьким кожній людині, бо всім нам властиві почуття і переживання, які вклав поет у вірш.

(2)

Літературна діяльність Євгена Гребінки тривала близько двох десятиліть. За цей порівняно недовгий час ним були створені геніальні твори, які вражають жанровою різноманітністю, оригінальністю думок та силою поетичного слова. Не стала винятком і балада «Човен», в якій автор через яскраві образи висловив своє ставлення до світу, до життя, яке змалював в образі бурхливого моря:
Заграло, запінилось синєє море,
І буйнії вітри по морю шумлять,
І хвиля гуляє, мов чорнії гори
Одна за другою біжать.

Світ уявляється поетові досить небезпечним та загрозливим. Але, незважаючи на острах та вагання, автор кидається у вирій життя, наче той човен, який пускається у велетенські хвилі. В образі човна вгадується( сам поет, який сподівається знайти своє місце у житті, своє призначення:
І грає, і піниться синєє море.
Хтось човен на море пустив,
Бурхнув він по хвилі, ниряє на волі,
Од берега геть покотив;
Качається, бідний, один без весельця
Ох жаль мені човна, ох жаль мого серця.
Чого він під бурю поплив?

Балада має романтичний характер. У її змісті та стилі написання можна побачити тісний зв'язок із народно-пісенною традицією.
Балада була написана під впливом реальних подій, які відбувалися в житті поета. Молодому Євгену Гребінці довелося залишити свій рідний хутір і вирушити до Петербурга. Саме петербурзьке життя уявляється поету розбурханим морем з його величезними, холодними хвилями-небезпеками:
Як човнові море, для мене світ білий
Ізмалку здавався страшним:
Да як заховаться? Не можна ж вік цілий
Пробути з собою одним.

Останні рядки балади свідчать про те, що автор готовий прийняти виклик життя. Він розуміє, що сховатися від світу неможливо, що кожна людина повинна смідиво занурюватися у складне життєве море і шукати в ньому свій шлях, боротися за своє місце під сонцем і, врешті-решт, послужити вищій меті. А мету, звісно, кожен обирає свою:

Прощай, мій покою, пускаюсь у море!
І може, недоля і лютеє горе
Пограються з човном моїм.
Балада «Човен» є своєрідним внутрішнім переконанням поета, де він висловив своє ставлення до дійсності, до призначення людини у світі й окреслив свої художньо-творчі принципи.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар