Божественна комедія Данте : критика

Структура , зміст , основні філософські ідеї «Божественної комедії »

У знаменитій «Божественної комедії » поет Данте зобразив подорож самого себе у потойбічному світі. Твір базується на християнській міфології , на вченні про рай і пекло , проте художньо переосмислено . Герой виявляється в різних фантастичних місцях: пеклі , який налічує дев’ять кіл , чистилище , раю. Данте бачить дивовижні чудеса , зустрічається з ангелами , з праведниками , з душами грішників , з Богом , з Люцифером і його прислужниками , з героями античних міфів. Провідниками йому служать душа його коханої Беатріче , що стала ангелом , а по пеклі поета водить душа античного поета Вергілія .

Моральний сенс подорожі Данте в тому , що він бачить : місце, куди потрапляють душі після смерті , визначається їх земними вчинками , земним життям . Праведники потрапляють в Рай , ближче до Бога , до «світу вічності ». Грішники – у пекло , проте ні Бог , ні диявол не вирішують , куди саме відправити людину . Грішники самі закинули себе в пекло. Душі ж , які прагнуть до очищення і сподіваються на нове життя , знаходяться в чистилище . Твір Данте – це суд над людськими пороками , але суд вищої гармонії , справедливий суд , що дає надію кожному . Цими картинами Данте закликав людей жити правильно , більшу увагу приділяти своєму земному житті , моральності і духовності .

Духовний зміст подорожі Данте – показати людину на шляху пізнання добра і зла , пошук сенсу життя , духовних орієнтирів для того , щоб жити правильно . Вся подорож здійснюється в душі поета і відкриває йому істини світобудови. У фіналі герой досягає знання , що світ врятує любов . Божественна любов , яка повинна оселитися в душі кожної земної людини і направляти її в земному житті. Алегоричним символом цієї всепрощаючої любові , чистоти і радості у творі є Беатріче .

Композиція « Божественної комедії » побудована надзвичайно символічно. Вона складається з трьох частин. Частина перша – « Пекло» складається з 34 пісень. Дві перші з них – вступні частини , де герой бродить алегоричними лісовими хащами . Це символізує його пошуки істини , де він , зрештою , втрачає орієнтири в морі знань і почуттів. У заростях він зустрічає звірів , які символізують людські пороки: лева , який є уособленням марнославства й гордині , рись , яка уособлює пристрасть , а також вовчицю , яка уособлює жадібність , спрагу наживи , жадібність . У такому суспільстві поет не може знайти вірної дороги. Вихід з лісу тут уособлює правильний життєвий шлях , який не так просто знайти.

Далі йдуть 32 пісні про пекло . Ад знаходиться в прірви , в якій дев’ять кіл. Чим глибше коло , тим страшніше грішники знаходяться там. Така структура уособлює глибину падіння людей . У останньому колі , в нижчій точці світу «Божественної комедії » сидить диявол , Люцифер .

Інші дві частини твору під назвою « Чистилище » і «Рай » налічують кожна по 33 пісні. Для Данте 33 має символічне значення : це вік Ісуса Христа , число гармонії. Частина «Пекло » має іншу кількість пісень , бо в пеклі гармонії немає. А всього у творі 100 пісень , тому що ця цифра символізує досконалість .

Чистилище знаходиться на горі і налічує сім кіл . Це не випадково – у колах люди очищаються від семи основних гріхів. Чим вище коло , тим чистіше душа знаходиться в ньому. На вершині гори знаходиться Рай , де насолоджуються життям праведники в оточенні ангелів. Ще вище – емпірей , де герой зустрічає Бога в оточенні божественних сутностей. Вищі сили , як і сили зла , знаходяться в крайній точці , тільки тепер у вищій . Симетрична побудова твору підкреслює це смисловий контраст.

Структура « Божественної комедії » цілком відповідає основній ідеї твору – це шлях людини від помилок і страждання – через очищення – до духовної гармонії і божественному просвітління. У композиції твору це символічний шлях з лісових хащ через пекло в чистилище , з якого можна досягти Раю і небесних палат.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар