Ідея служіння митця народові у творчості Лесі Українки

Вже у своїй першій збірці, що мала назву «На крилах пісень», Леся Українка виявила активну громадську позицію. Чимало творів цієї збірки пронизує тема ролі митця і мистецтва в суспільному житті. Серед них поезії — «Слово, чому ти не твердая криця…», «Поет під час облоги», поема «Давня казка». У цих творах Леся Українка висловила своє розуміння призначення мистецтва і митця.

Для письменниці поет — це проводир, глашатай, а його слово — своєрідна підпора в усіх ділах людських. Справжній поет, на думку Лесі Українки, ніколи не повинен залишатися поза проблемами свого народу, ховатися від реального життя в прекрасний світ мистецтва, продавати свій поетичний хист. Свій ідеал поета, митця Леся Українка створила в поемі «Давня казка».

Головний герой цієї поеми — безіменний співець. Для нього пісня, поезія — це не якась забава, не розвага. Пісня для поета — сенс життя, спосіб самовираження, служіння народу. Завдяки серенаді пан Бертольдо здобув прихильність донни Ізідори, переміг на війні, хоча вже й не сподівався цього. Пісні безіменного поета здатні зачаровувати людей, торкатися найтонших струн їхніх душ. Але вони можуть і піднімати бойовий дух народу, вести за собою на війну. У різних ситуаціях авторка показує різні за своїм призначенням, за своїми функціями пісні. Однак у будь-якому разі вони покликані служити людям, добрим справам, правді. Поет неодноразово допомагав графу Бертольдо, та, коли той змінився, почав «у себе в графстві інші звичаї» заводить, від яких «люди мучились, як в пеклі», він спрямував свою пісню проти графа, бо

Розливався людський стогін

Всюди хвилею сумною,

І в серденьку у поета

Озивався він луною…

Своїми піснями поет намагався розбудити людей, підняти їх на боротьбу за рівність і волю. Йому боліли страждання простого люду, і золоті лаври, які обіцяв йому граф, щоб він перестав складати пісні, не спокусили його. Поет достойно прийняв смерть, бо знав, що його слово полетить «по світі, наче тая вільна птиця», що залишаться після нього нащадки, які візьмуть «у спадок всі його пісні й гадки».

У своєму творі Леся Українка розкрила ідею служіння митця народові, закликала всіх поетів бути справжніми нащадками мужнього і благородного безіменного співця.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар