Ідейна навантаженість жіночих образів у романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» III варіант

Твір Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» за жанром від являється романом. І як будь-який роман, він відображає події великого проміжку часу, крім зображення життя головного героя, охоплює історичні події двох століть та має велику кількість персонажів, кожний з яких виконує свою функцію і бере участь у розкритті авторського задуму. Нас цікавлять насамперед жіночі.

Їх небагато: це бабуся Оришка, мати Чіпки, Галя та Христя. Отже, умовно їх можна поділити на старше покоління і молодше.

Бабуся відіграла значну роль у житті Чіпки: саме вона вклала в його серце зародки добра, поняття про правду і справедливість. Розповідаючи онукові казки та легенди, вона розкривала йому очі на оточуючий світ. Зазнавши багато кривди від людей, Оришка залишилася доброю і лагідною, на відміну від матері Чіпки, яка всю злість і втому зривала на маленькій дитині. Оришку хлопець вважав негрішною, бо вона нікому не заподіяла зла, а матір — грішною, бо вона била його і виганяла на мороз за те, що просив їсти.

Мати зіграла і позитивну роль в житті своєї дитини, бо, незважаючи на все, вона любила Чіпку і багато разів завертала його зі слизької стежки. В цьому допомагали їй також Христя і Галя.

Христя, в минулому наймичка, багато працювала, щоб заробити собі на придане, вийшла заміж і стала заможною хазяйкою. Але вона, на відміну від чоловіка, усвідомлювала загальну кривду і вболівала за кріпосних, яких москалі побили за те, що вони справедливо вимагали грошей за працю. Вона добре розуміє Чіпку і тому дуже хвилюється, коли бачить, як він гуляє, пиячить. Лагідна і справедлива, ця жінка намагається підтримати його розмовами і порадами, навернути його до хазяйської праці.

Галя не знала тієї тяжкої праці, в якій виростала Христя. Її батько був заможним, але вона добре усвідомлювала, звідки узялося те багатство. Зростаючи в середовищі злодіїв, вона залишилася морально чистою і не зачерствіла серцем. Галя своїм коханням постійно підтримує чоловіка, але настав час, коли навіть її вмовляння не могли вплинути на його душу, сповнену злості на людей.

Отже, такі різні, ці жінки відіграли помітну роль у житті головного героя. Але крім цього, змальовуючи їх, Панас Мирний показав, що і у найтяжчих обставинах життя, як у Христі, і у найгіршому середовищі, як у Галі, можна залишитися самим собою, незаплямованим, чесним і негрішним, як Оришка.

Образ матері в романі є досить цікавим. Мати — це уособлення всепрощення і сліпої любові. І справді Мотря довго не хотіла помічати очевидного, оті нічні походи, погане товариство не пов'язувалися у її свідомості з тими грабунками і вбивствами, про які говорили по всій окрузі. Але, побачивши, яким звіром стала її дитина, Мотря сама ж і донесла на нього, хоч як тяжко їй було розлучитися із єдиним сином. Який би Чіпка не був, але він був частиною її душі і тіла, єдиним годувальником і підтримкою на старості літ. Та Мотря мала також своє поняття справедливості і правди, за яким вбивати — гріх, а злочинець мусить бути покараний.

Жіночі образи у Панаса Мирного не менш цікаві, ніж головний герой. Долі їх міцно сплелися з долею Чіпки, але він не зміг вплинути на їх свідомість негативно. Кожна людина має вибір: або занепасти, або залишитися незаплямованим, незважаючи ні на що. І Галя, і Мотря зробили свій вибір: перша закінчила життя самогубством, друга видала свого сина-злочинця. Вони не хотіли миритися з його поганими ділами і не змирилися, а отже, зберегли чистоту своїх душ.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар