Доля жінки-кріпачки у творчості Марка Вовчка (2)

Марко Вовчок завжди багато уваги приділяла темі жахливої долі жінки за часів панування кріпосницької системи. Вона не перша в українській літературі звернулась до неї. Уперше ця тема набула соціальної загостреності у творчості Тараса Григоровича Шевченка. А Марко Вовчок у свою чергу талановито розробила її в прозі. На перший план вона вивела правдивих та простих жінок.

Особливо яскравими у творах письменниці виявились образи кріпачок-матерів, які, сподіваючись на краще життя, вірили в майбутнє щастя своїх дітей. Одна з найяскравіших рис українського народу — непереможний оптимізм.

Навіть назви творів авторки говорять, хто є головним героєм: «Ледащиця», «Сестра», «Козачка», «Горпина» та інші.
Ось перед нами головна героїня оповідання «Горпина» . Такою ми бачимо молоду жінку на початку твору: «Білолиця, гарна й весела, а прудка, як зайчик... аж геть чутно її голосок дзвенячий».

Якось її маленька донька захворіла. Хотіла мати вдома залишитись, аби вилікувати, доглянути свою дитинку. Але не так сталося, >к гадалося. Погнали її на панщину. А донька померла: * Панові треба робити, а про твою дитину байдуже».
Ось так жахлива панщина руйнує людські життя, мрії, сподівання. Красива моторна Горпина перетворилась на божевільну жінку, що втратила свій розум через тяжкі душевні страждання.

Не кращою виявилась доля Олесі з оповідання «Козачка». Її нещастя почалися з того, що вона одружилась із кріпаком Іваном. Так, вони полюбили одне одного, між ними панувала цілковита злагода. Але чи стали вони щасливі? Навряд чи. Вік молодий, здоров'я, силу — усе залишили на панській роботі, а собі мали лише сльози, горе й пропащу долю. Письменниця протиставляє життя Олесі-кріпачки життю її подруг, що залишились у селі: «Так-то убрані гарно, а пишнять-ся, як повні рожі, і чоловіки коло їх, і діточки... Олеся стоїть у старій свитині, стоїть сама одна, розлучено її з чоловіком, діточки її стомили ніженьки... годячи панському плем'ю...»
Нещаслива доля спіткала жінку-кріпачку, немає в її житті ані радості, ані спокою. І все ж, незважаючи на це, її воля не зломлена, дух не зруйнований, адже український народ'— це сильні, мужні, непереможні люди.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар