Духовна краса українськоїдівчини-трудівниці (за п’єсою І. П. Котляревського «Наталка Полтавка»)

Не багата я і проста, по чесного роду, Не стиджуся прясти, шити і носити воду.

 

Так співає про себе героїня невмирущої «Наталки Полтавки» І. П. Котляревського. І не одна вона так вважає: «всі матері приміром ставлять її своїм дочкам», а «об розумі і добрім серці Наталки нічого і говорити».

 

От і послухала матір, погодилась вийти заміж за першого-ліпшого, хто буде її сватати, аби лиш їй догодити. Бо хоч і роботящою була Наталка, але вдвох із матір'ю нелегко їм жилося, тому дівчина не раз чула від старої Терпелихи: «Убожество моє, старість силують мене швидше замуж тебе оддати».

 

Але за кого? За тахтауловського дячка, «що п'є горілки багато»? За волосного писаря з Восьмачок чи підканцеляриста Скоробреха, цих «жевчнків... голих, як хлистики»? Чи за возного Тетерваковського, що «халуп такий, що й з рідного батьки злупить»?

 

Ні, не зрівнятися їм усім із її Петром!.. Та й як же зрадити коханого? Як порушити клятву вірності? І це — через стільки років терпіння, чекання й виглядання? Ні, якщо Наталка з Петром змогли зберегти своє кохання протягом такого тривалого часу, то кілька годин до зустрічі з милим — дрібниця. Тільки б знати Наталці, коли ця мить зустрічі настане...

 

Але, зломивши свою волю, підкорившись волі матері, Наталці доводиться подати рушники нелюбу... А потім — хоч у Ворсклу... У цю мить то було єдиним бажанням нещасної дівчини. Страшно навіть подумати, що місце Петра у дівочому серці може замінити підстаркуватий канцелярист із черствою душею...

 

Треба коритися матері. Бо ж як інакше? Її слово — закон... Здається, вороття для Наталки вже немає. Ало несподівано возний підступається від дівчини. І це було її спасінням. Духовна краса Наталки Полтавки стала прикладом для наслідування, взірцем дівочої вроди і вірності коханому. Дівчина мала добре серце, знала, як треба поводитися, щоб залишатися «найкращою зо всього села і всіх прикосновенних околиць дівчиною».

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар