Героїчна постать славетного козацького отамана Івана Сулими «Над Кодацьким порогом»

Мені надзвичайно сподобалося оповідання Адріана Кащенка «Над Кодацьким порогом», яке знайомить із величною постаттю славетного гетьмана Івана Сули-ми — борця за визволення українського народу з польського ярма.
Івац Судима спочатку був кошовим отаманом на Запорозькій Січі, а згодом обраний гетьманом нереєстрових козаків. Іван Сулима брав участь у козацьких походах проти турків і кримських татар.

У 1635 році на Запорожжі повсталі козаки зруйнували польську фортецю Кодак. Сулима був захоплений у полон і четвертований у Варшаві за наказом короля. Саме цим подіям і присвячено оповідання «Над Кодацьким порогом», в якому наскрізним образом є героїчна постать козацького ватажка Івана Сулими. Уже з опису його зовнішності можна зрозуміти, що це була людина рішуча, смілива, яку не лякали будь-які перешкоди та випробування: «Велична й могутня була постать запорозького ватажка. Засмалене вітрами обличчя з великими блискучими очима та пишними над ними бровами одбивало завзяттям; довгі вуса й сивий оселедець скрашали те обличчя ознаками досвіду й спокою...». Водночас він був досвідченим та обачним полководцем, який докладно обмірковував кожне своє рішення, аби марно не ризикувати життям козаків.

Незважаючи на те, що фортеця Кодак, побудована французьким інженером Бопланом, була міцною і мала неабиякий арсенал, Іван Сулима вирішує зруйнувати її. Його глибоко обурює й ображає те, що польська фортеця збудована на запорозькій землі, над Кодацьким порогом для того, щоб відрізати Запорожжя від України, аби поневолений український народ не тікав од панів на Січ. Як справжній лицар і вірний син України, Іван Сулима не міг залишатися байдужим й бездіяльним. Зібравши козацьке військо й добре озброївши його, гетьман вирушає вночі на Кодак.

Після довгої й запеклої битви Сулима із своїми козаками перемагає поляків і спалює фортецю. Таким чином, він відстояв честь і права козаків.
Завдяки Івану Сулимі значна частина пригнічених поляками українців була звільнена. Та не судилося гетьманові померти своєю смертю. Підступна зрада передчасно обірвала життя чесної справедливої людини, проте славні подвиги його залишилися у віках.

(2)

Образи славних козацьких героїв часто знаходять своє місце у творах сучасних письменників. Цікаві оповідання про видатних козацьких ватажків ми можемо знайти у творчому доробку відомого українського письменника Адріана Кащенка. Своє життя він присвятив вивченню славної козацької минувшини, козацьким характерам та побуту. Тому його твори багаті на яскраві реалістичні образи, козацький колорит та побут козаків. Одним з таких творів є його оповідання «Над Кодацьким порогом», присвячене одній із най-видатніших постатей козацької старшини — Івану Сулимі.

Багато героїчних вчинків залишив по собі цей кошовий отаман. Своїми подвигами він здобув повагу й честь серед козацького братства. Гідною людиною змальовує його і сам автор: «Велична і могутня була постать запорозького ватажка. Засмалене вітрами обличчя з великими блискучими очима та пишними над ними бровами одбивало завзяттям; довгі вуса й трохи посивілий оселедець скрашали те обличчя ознаками досвіду й спокою, а срібна булава, що блищала у його дужій руці, нагадувала всім про велику владу запорозького кошового отамана». Великі сподівання і надії були у цієї людини. Усім серцем він болів за свою Батьківщину і за її народ. Ненавидів він ворогів і зрадників, презирливо ставився до поляків: «Знаючи про ті утиски на козаків і про поневолення козацькими панами українських селян, Сулима не любив поляків і не дивився вже на них, як на своїх братів...» Адже саме поляки ввели козацький реєстр «на шість тисяч душ» і не визнавали ніяких прав за тими, хто не пристав до нього. Проти цих утисків і підняв своїх побратимів козацький ватажок. Мудрим і завзятим отаманом змальовує його автор. Вогонь його душі передавався його слову та надихав інших: «Прийшов час, щоб визволити нам рідну неньку Україну з лядської неволі, а православну віру од загибелі. Рушаймо ж на Україну й будемо битися на смерть з нашими гнобителями!» Лише підла зрада реєстрових козаків змогла зупинити великого отамана: «Не страхався смерті славний козак, але туга, мов гадюка, обмотала йому серце й ссала з нього кров... туга того, що гине він не в бою з ворогами, а через зраду своїх братів од руки ката».

Мені дуже сподобався образ кошового отамана Су-лими. Його героїчне життя подарувало йому вічну славу серед українського народу. Тому його образ став цікавим для такого знавця козацької минувшини як Адріан Кащенко.

(3)

Адріан Феофанович Кащенко в оповіданні «Над Кодацьким порогом» зобразив історичну постать — Івана Сулиму. Ще до Богдана Хмельницького він був на Січі кошовим отаманом. Це мужній, сильний та розумний чоловік, у бою він не раз показав себе як справжній герой, саме через це Івана Сулиму було обрано козацьким отаманом.

Іван Сулима не бажав сидіти склавши руки — разом із хоробрими запорожцями він сміливо визволив українських невільників із турецького полону: «Вдарили козаки водночас і на галери, і на місто й до півночі в березі спалахнули бочарні, в місті вогонь загуляв на базарі...»
Після визволення невільників Іван Сулима не зупинився. Повів славний отаман своє військо проти остогидлих поляків. За тих часів Польща немилосердно знущалась над Україною, і Сулима вирішив урятувати рідну землю: «Сулима ж до того часу щасливо добув Чигирин, Черкаси та Корсунь, повиганяв звідусюди поляків і зібрав навколо себе чимало козаків-випис-чиків та великої голоти з усіх кутків України». Але мужнього воїна зрадили, і він потрапив у польський полон. Його чекає страта, навіть у таку жахливу хвилину хоробрий отаман не втрачає сили волі і демонструє надзвичайну витримку. І в хвилину перед смертю Сулима думає лише про Україну, про Батьківщину його останні думки: «І все ж зласкавилась доля над відважним лицарем в останню годину... вона послала надію, що розбрат між українцями і зрада минулися, і на Україні запанує єднання».

Ось так героїчно закінчив своє славне життя козацький отаман Іван Сулима, головний герой оповідання Адріана Кащенка « Над Кодацьким порогом ».

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар