Гірка доля вигнанця у вірші Б. Лепкого «Видиш, брате мій…»

Хочеться сказати, що Богдан Лепкий завжди був чутливим до народного горя. Не міг поет залишатися байдужим і до такого явища, як масова еміграція поліських, галицьких і буковинських трударів, які вирушали за океан шукати кращої долі. Саме думки і переживання автора, викликані цим явищем, знайшли своє втілення в поезії «Видиш, брате мій », у якій Б. Лепкий порівнює емігрантів із журавлями, які залишають рідну Батьківщину. Саме з цього й починається:
Видиш, брате мій,
Товаришу мій,
Відлітають сірим шнуром
Журавлі у вирій.

А далі поет змальовує долю тих людей, які назавжди залишають рідну землю, вирушаючи на чужину. І жене їх туди не власне бажання, не зухвала примха і навіть не обов'язок перед кимось або чимось. Жене,їх на чужину гірка доля, злидні й нестатки, які мусять терпіти ці люди в рідній країні:
Кличуть: кру! кру! кру!
В чужині умру,
Заки море перелечу,
Крилонька зітру,
Крилонька зітру.

У цих людей просто немає іншого виходу, окрім життя за межами України, далеко-далеко від неї. Вони розуміють, що розлучаються назавжди з дорогою серцю Батьківщиною-ненькою, з її вільними безкраїми степами, щоб зникнути десь за океаном:
Мерехтить в очах
Безконечний шлях,
Гине, гине в синіх хмарах
Слід по журавлях.

Уся поезія пройнята глибоким сумом поета, який дуже вболівав за український народ і бажав йому щастя.

(2)

Поетичне слово Богдана Лепкого — вагомий внесок у скарбницю української літератури. Свої перші вірші письменник почав писати з дитинства. На жаль, до нас не дійшов рукопис його першого твору — поеми про русалок на українській фольклорній основі, який він написав у другому класі гімназії. Та все ж ми маємо можливість ознайомитися з його зрілими творами. Вони тісно переплітаються із долею автора та його життєвими переконаннями. Так, вірш «Видиш, брате мій...» відображує печальний період у житті письменника — його розлуку з рідною Батьківщиною.

Провідним образом поезії є образ журавлів. Кожного року вони змушені залишати рідні краї, щоб за сонцем відлетіти у вирій. На них чекає довгий і важкий шлях. Але вони змушені його подолати, щоб вижити. Автор звертається до цього образу, оскільки він йому дуже близький. Ці птахи нагадують йому бідних емігрантів, які шукають кращої долі в чужих краях, втікаючи від переслідувань і смерті. Але з кожним змахом крил все далі і далі рідна сторона. Можливо, ніколи вже не буде можливості ступити на рідну землю, побачити рідне село:

Кличуть: кру! кру! кру!
В чужині умру,
Заки море перелечу,
Крилонька зітру,
Крилонька зітру.
Ніхто з них не знає, яка доля на них чекає. Але їх сліди все ж губляться в історії. їхня доля трагічна, адже вони змушені бути в розлуці з рідними, зі своєю улюбленою працею, з рідною домівкою.

У вірші розкриваються відверті почуття людини, яка переживає розлуку з Батьківщиною. Це біль і сум, надія повернутися і приреченість забуття.

(3)

Богдан Сильвестрович Лепкий створив відому пісню емігрантів «Видиш, брате мій...». Деякий час автор цього твору був невідомий, але нещодавно було доведено, що вірш належить перу Богдана Лепкого, по-ета-вигнанця.
Видиш, брате мій,
Товаришу мій,
Відлітають сірим шнуром
Журавлі у вирій.

Що може бути найдорожчим за рідний край, Батьківщину? Лише найкращі спогади викликає вона у поета. Саме цей біль, гірку долю емігрантів зображує Лепкий у цій поезії.
Цей твір не залишився без уваги, завдяки композитору К. Стеценку він став популярною піснею українських емігрантів. Таким емігрантом-вигнанцем був і сам автор, він на собі відчув, як гірко жити далеко від рідної країни. Поет відчуває, що нескоро ще потрапить на Батьківщину, може; й помре, не побачивши її:
В чужині умру,
Заки море перелечу...

У цьому творі відчутний образ журавлів, він проходить через весь вірш. Журавлі символізують щасливий рідний край. Саме тому наприкінці твору Богдан Лепкий показує, як вони все більше віддаляються від нього, як і він віддаляється від України:
Гине, гине в синіх хмарах
Слід по журавлях.
У цьому вірші Богдан Сильвестрович Лепкий майстерно зображує почуття любові до рідного краю і сумну долю емігранта, що має жити так далеко від нього.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар