Характеристика поміщика Манілова з «Мертвих душ» М. Гоголя

Манілов – герой поеми М. В. Гоголя , поміщик . Він – перший з поміщиків , до яких заїжджає Чичиков . Автор обіграє прізвище персонажа ( від дієслова « вабити » , « заманювати »).

Манілов характеризується автором як безплідний мрійник , людина без власної думки , не здатний довести будь-яку справу до кінця. Характер героя важко вловити . Сам автор описує його за допомогою прислів’я : «люди так собі , ні те ні се , ні в місті Богдан ні в селі Селіфан ». Зовнішність Манілова ще більше підкреслює його сірість і типовість його натури : « На погляд він був людина видний ; риси обличчя його були не позбавлені приємності , але в цю приємність , здавалося , надто було передано цукру ; в прийомах і обертах його було щось запобігливе розташування і знайомства . Він посміхався заманливо , рум’яний, із блакитними очима. У першу хвилину розмови з ним не можеш не сказати: ” Який приємний і добра людина ! ” У наступну за тим хвилину нічого не скажеш , а в третю скажеш : “Чорт знає що таке!” – І відійдеш подалі ; якщо ж не відійдеш , відчуєш нудьгу смертельну » .

Безгосподарність Манілова показана ще при описі його садиби. Чичикову відкриваються мляві і жалюгідні види . Його будинок обдувається всіма вітрами , всюди ветхість і запустіння . Увага також привертає альтанка , яка пишномовно називається «Храм відокремленого міркування ».

Господарство Манілова веде питущий прикажчик , ключниця краде , слуги сплять і байдикують : « Господарством не можна сказати щоб ​​він займався , він навіть ніколи не їздив на поля , господарство йшло якось само собою» . Манілов постійно придумує різноманітні « прожекти » , які не тільки марні, але й навряд чи здійсненні : «… дивлячись з ганку на двір і на ставок , говорив він про те , як би добре було , якби раптом від будинку провести підземний хід або через ставок вибудувати кам’яний міст , на якому б були по обидва боки лавки , і щоб у них сиділи купці і продавали різні дрібні товари , потрібні для селян ».

Манілов – прихильник всього західного , підкреслює свою високу освіченість . Навіть своїх дітей він назвав дивними іменами – Фемістоклюс і Алкід . Він щасливий у шлюбі , але його стосунки з дружиною виглядають награним і пародійно – сентиментальними .

Манілов не шукає вигоди в угоді з Чичикова . Він віддає душі селян безкоштовно і бере купчу на себе.

За зовнішньою приємністю Манілова ховається нікчемність , сірість і порожнеча.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар