Капітанова Дочка характеристика образу Швабрин Олексій Іванович

Швабрин Олексій Іванович - дворянин, антагоніст головного героя повести Гринева. Задумавши роман(повість) з епохи пугачовського бунту, пов'язаний жанровою традицією з "шотландськими романами" В. Скотта, де герой виявляється між двома таборами, "бунтівників" і "завойовників", Пушкін спочатку коливався, кого поставити в центр оповідання. Чи то, як це було в "Дубровском", дворянина, що перейшов на сторону селян(тут прототипом міг стати дворянин-пугачевец Шванвич). Чи то пугачовського полоненого, що зумів бігти.

Врешті-решт Пушкін як би "розділив" історичного героя надвоє, розподілив на дві сюжетні ролі. Одна з них дісталася Гриневу, інша - Ш.(у чиєму прізвищі виразно чуються відгомони прізвищ Шванвича і Башарина).

Ш. смуглявий, негарний собою, жвавий; служить у Белогорской фортеці п'ятий рік; сюди переведений за "смертовбивство"(на дуелі заколов поручик). Сама по собі ця подробиця біографії ні про що не говорить; так само як і ні про що не говорить презирливість Ш.(під час першої зустрічі з Гриневым він описує белогорцев дуже глузливо). Усе це типові риси романного образу молодого офіцера; до певного часу Ш, не випадає з традиційної схеми; незвична для цього типу літературного героя лише його "інтелектуальність" (Ш.

поза сумнівом, розумніше Гринева; він був навіть пов'язаний сВ. К. Тредияков-ским). Навіть коли він їдко відзивається про вірші закоханого Гринева, це відповідає стереотипу і не примушує читача насторожитися. Лише коли він з "пекельною усмішкою" пропонує Гриневу подарувати його коханій, дочці тутешнього коменданта Марье Іванівні, замість любовної пісеньки сережки("знаю з досвіду її вдачу і звичай"), це наводить на думку про його душевне безчестя. Незабаром стає відомо, що Ш.

колись сватався до Марье Іванівні і отримав відмову(тобто його відгуки про неї як про досконалу дурну суть помста; дворянин, що мстить жінці, негідник).

І далі "готовий" образ Ш. не розвивається, але послідовно розкривається в заданому напрямі.

Під час дуелі, на яку викликає його Гринев, ображений відгуком про Машу, Ш. завдає удару шпагою в ту мить, коли супротивник озирається на несподіваний заклик слуги(тобто неформально припиняє бій). Формально це удар в груди, але, по суті, в спину суперника, який не збирається бігти, - тобто підлий удар. Потім у читача з'являються найсерйозніші підстави запідозрити Ш. в таємному доносі батькам Гринева про поєдинок(завдяки чому батько забороняє синові і думати про брак з Марьей Іванівною).

Повна втрата уявлень про честь зумовлює і соціальну зраду Ш. Як тільки фортеця дістається Пугачову, він переходить на сторону бунтівників, стає одним з їх командирів і силою намагається схилити до союзу Машу, що живе під виглядом племінниці у тутешньої попаді. Кульмінаційний пункт "швабринской" лінії сюжету - сцена, коли у фортеці з'являється розгніваний Пугачов, що дізнався від Гринева про те, що III. утримує дівчину: дворянин валяється в ногах у збіглого козака. Підлість обертається ганьбою.

Кінчає Ш. тим, що, потрапивши в руки урядових військ, показує на Гринева як на пугачевца-изменника; тільки простодушність головного героя заважає здогадатися, що III. умовчує на допиті про Марье Іванівні лише тому, що боїться її свідоцтва на користь Гринева, а не тому, що хоче уберегти її від неприємностей. (Ніщо не завадило Ш. в хвилину особистої небезпеки відкрити Пугачову її таємницю і поставити під смертельний удар і саму дочку повішеного коменданта, і попадю, що укрила дворянку.)

Зображувати такого "нерухомого" героя(при усій важливості його фігури, що відтіняє і урівноважує образ Гринева) нецікаво. Тому Пушкін часто прибігає до прийому непрямого оповідання : сам Ш. залишається за рамками розповіді, а читач дізнається про нього з розмов інших персонажів.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар