Картини героїчної боротьби проти Татаро-Монгольських нападників в повісті «Захар Беркут»

Багатогранний і яскравий талант мав великий український письменник Іван Франко. Біля п'яти тисяч творів налічує його літературний доробок. Одним із найвизначніших з них є його історична повість « Захар Беркут». У ній автор торкається болючої сторінки нашої історії — татаро-монгольської навали на наші землі. Твір розкриває багато проблем, пов'язаних із життям людей тих часів. Але найголовнішою з них є зображення героїчної боротьби народу проти загарбників.

Місцем розгортання події є старовинне руське село Тухля. У ньому здавна жила велика громада, у якій всі мали рівні права. Люди жили мирно й дружно, вільно й незалежно. Але прийшла біда у їх високі Карпатські гори. Величезне татаро-монгольське військо під проводом Бурунди-бегадира захотіло захопити ці землі. На боротьбу з ними встала вся тухольська громада на чолі із мудрим Захаром Беркутом. На допомогу сміливцям під звуки трембіт спустилися верховинські та загірні воїни. «Кожна громада несла наперед себе бойову хоругов, охочі, смілі їх пісні лунали далеко по горах». Важкою і кривавою була боротьба із загарбниками. Уже «зі всіх боків запалала Тухля, прориваючи огненними язиками пітьму». Але хоча за нападниками була сила і люта злість, тухольці мали гарячі серця і мудрі поради свого ватажка. Не могли вони протистояти силою незлічимому війську монгольському, тому вирішили перемогти його хитрістю. Лише тільки пастка, у яку заманили військо татар, допомогла знищити ціле військо: «Тухольські молодці з криком, мов ворони, кружили довкола становища ворогів, то тут, то там разячи одного або другого добре вимі-реним покидом рогатини. Оборона сталася для монголів неможливою. Приходилось їм стояти спокійно, мов зв'язаним, і ждати смерті». Жорстоко і безжалісно розправилися горяни із загарбниками.

Картини безжалісної боротьби вірних руських синів за свою землю вражають. Автор зміг реалістично відобразити переживання і настрої героїв повісті, що робить оповідь більш напруженою. Твір повертає читача у далеке минуле, з якого беруть початок наш героїзм, відвага і любов до рідцої землі.

(2)

Передусім хочеться зазначити, що Іван Якович Франко є видатним українським письменником і новатором в українській літературі. Новатором не тільки у формі, у літературній манері, але й у своєму ставленні до фактів життя, які він малює. Село цікавить Франка не як етнографічний об'єкт. Його турбує соціальний бік сільського життя, гніт, страждання українців.
В історичній повісті «Захар Беркут» письменник майстерно змальовує картини героїчної боротьби Карпатської Русі проти монголо-татарських нападників у XIII столітті. Дія відбувається серед Карпатських гір у квітучій долині, оточеній стрімкими скелями. Саме в цій мальовничий місцині і лежало руське село Тухля, у якому проживав волелюбний народ. Мешканці цього села складали єдину громаду, якою керували поважні й мудрі люди на чолі із Захаром Беркутом. У громаді всі мали рівні права, жили дружно, у злагоді.
Тухольська громада була вільною і незалежною. Аж раптом сталося лихо: до села підступили татаро-мон-гольські полчища. Вони йшли як господарі, знищуючи все живе на своєму шляху.

Мене вразило те, з якою рішучістю тухольці вирішили битися до останку. Військо Бурунди-бегадира кількістю переважало тухольців у багато разів. Проте тухольці вирішують за будь-яку ціну не пустити монголів у карпатський край. Заманивши ворогів у долину, тухольці зробили засіки і ніби «зачинили» військо Бурунди в кам'яній пастці. Зав'язується кривава битва. Кожен тухолець ладен віддати своє життя за рідний край, аби не випустити ворога живим. Вони обрушили на монголів град важкого каміння: «Градом посипалось каміння на їх голови, і не одному з вояків Чінгісха-на кров залила очі, мозок бризнув на кам'яні стіни з розбитого черепа».

У свою чергу монголи стріляють по тухольцях отруйними стрілами. Багато тухольських юнаків полягло від тих стріл: «...мов шершені, засвистіли стріли в повітрі. Зойкнули поранені тухольці і змішалися... вони конали від страшної гадючої отрути, що дісталась їм у кров». Проте ніщо не могло змусити тухольців здатися. Вони зважуються на відчайдушний вчинок — валять великий кам'яний стовп, який вважали священним, аби ним загатити потік і, таким чином, затопити долину. Це був той останній захід, який поклав кінець битві. Страшною, безславною смертю загинуло монгольське військо, жоден ворог не вийшов живим з тухольської долини. Таким чином тухольці врятували увесь карпатський край і своє рідне село.

Отже, саме завдяки мудрим порадам ватажка громади — Захара Беркута, сміливості й спритності тухольців, їх згуртованості й любові до рідної землі був знищений ворог і одержана перемога.

(3)

Українська історія налічує багато героїчних і трагічних сторінок. Українські письменники досить часто звертаються до них, по-своєму зображуючи події. Майже всі видатні українські митці слова мають у своєму доробку історичні повісті.

Іван Якович Франко створив повість «Захар Беркут», у якій зобразив героїчну боротьбу слов'ян проти татаро-монгольських нападників. Письменник показав виняткову хоробрість і мужність народу. Люди, зображені ним, заради Батьківщини здатні віддати найцінніше — власне життя. Саме так вважає герой повісті Максим Беркут: «Браття, мабуть, прийдеться нам погибати, бо на рятунок слаба надія... А коли гинути, то гиньмо як мужі, з оружжям у руках».
Неодноразово Франко порівнює слов'янські війська з непереможною громадою, зі скелею, яку не можна зрушити з місця. Таку надзвичайну силу надає їм справжня любов до рідного краю, велике прагнення захистити його від ворогів: «Мов один величезний камінь, випущений із великої метавки напроти мурів твердині, так ударили наші молодці на монгольські ряди».

Під час бою «молодці» не замислюються над своїм життям, усе для них відходить на другий план, а на першому місці залишається иенька-Батьківщина, яку треба врятувати від злих і нахабних нападників: «Аж наближаючись до монголів, перший ряд кинув свій дерев'яний щит — і цілий відряд кинувся на ворога з безтямною завзятістю».

Отже, у цій повісті Іван Якович Франко мав на меті показати безумовну мужність, непереможний героїзм, притаманні слов'янським народам, а також їх палку любов до рідної Батьківщини.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар