М. Ю. Лермонтов. «Герой нашого часу». Огляд роману

1. Роман або кілька повістей? 2. Жанрова своєрідність роману. 3. Порядок глав, “кільцева” композиція роману. 4. Печорин - герой нашого часу Герой Нашого Часу, милостиві государі мої, точно, портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, у повному їхньому розвитку. М. Ю. Лермонтов В 1838 році, слідами кавказьких вражень, М. Ю. Лермонтов почав працювати над романом “Герой нашого часу”.

Роман ще не був завершений, коли у вигляді окремих повістей опублікували “Белу” і “Тамань”, а трохи пізніше - “Фаталіста”. Редакція “Вітчизняних записок” сповістила читачів про те, що автори має намір зробити “подарунок російській літературі” - видати збори повістей. И в 1840 році вийшов роман, що включає в себе вже відомі читачам глави.

Те, що споконвічно не говорилося про роман, дозволяє нам припустити, що автор створював окремі повісті, не припускаючи зробити з них роман Але “Герой нашого часу” - це цільне за структурою й композиційно стрункий добуток. Цей перший у російській літературі великий соціально-психологічний роман має особливу структуру. Кожну главу в ньому можна віднести до певного літературного жанру.

Скажемо, “Бела” - це кавказька новела, “Максим Максимич” нагадує шляховий нарис, “Тамань” - авантюрну новелу, “Князівна Мері” - психологічну повість, “Фаталіст” - філософську повість-притчу. Не забудемо й журнал Печорина, і дві передмови, які коментують глав. Основа роману - дорожні замітки. На думку Б. М. ейхенбаума, “Герой нашого часу” об’єднав малі жанри у своїй структурі.

Своєрідність композиції роману в тім, що вона кільцева. У ході оповідання міняється трохи оповідачів, це сам Печорин і люди, його при житті що оточували - безіменний офіцер Максим Максимич. Основний оповідач - офіцер, він починає оповідання, потім передає його нитка Максимові Максимичу, але встигає показати нам зустріну його з Печориним, де ясно видні їхні взаємини. Печорин поводиться отчужденно, обособленно.

Відразу після цього оповідач говорить про смерть Печорина. Після цього читачеві має бути прочитати його журнал. Таким чином, тимчасова послідовність у романі порушена. Це може вказувати на неприйняття часу, події роману відбуваються у вічності, а не щодо певного тимчасового проміжку.

Як же будується композиція роману? Хронологічно події розвивалися так: Печорин зупиняється по шляху на Кавказ у Тамані (”Тамань”), потім переїжджає на води (”Князівна Мері”), убиває Грушницкого. Після дуелі його висилають у міцність, там він і знайомиться з Максимом Максимичем (”Бела”).

Потім Печорин знайомиться з Вуличем (”Фаталіст”). Вийшовши у відставку, герой їде в Персію й по шляху зустрічає старого знайомого - Максима Максимича (”Максим Максимич”). Повернувшись із Персії, Печорин умирає. У романі глави розташовані в такий спосіб: прочитавши передмову, уперше читачі довідається про Печорине із глави “Бела”. Тобто, оповідання про життя героя нашого часу починається із середини.

Потім іде “Максим Максимич”, а слідом - “Журнал Печорина”, що випереджається передмовою оповідача й, що включає в себе глави “Тамань”, “Князівна Мері”, “Фаталіст”. Дія останньої повісті розвертається в тім же місці, що й у главі “Бела”. Композиція роману замикається в кільце й здобуває закінченість.

Але не тільки. Також кільцева композиція означає безплідність і нескінченність шукань героя. В “Журналі”, що являє собою роман у романі, герой сам розповідає про себе.

Мабуть, сам Печорин у своєму щоденнику характеризує себе найбільше близько до істини. Ми бачимо людини, що прагне до активного дії, експериментуючи над собою й навколишніми й вивчаючи наслідку цього експериментаторства в пошуках сенсу життя. Саме головне питання, що займає розум героя нашого часу - якою мірою людин може розпоряджатися своєю долею? чиІснує приречення або все вирішує воля людини? Призначення людини стає головною темою роману.

Своє покоління ГриГорей Олександрович уважає сомневающимся у всім, інертним, нездатним до жертв ні в ім’я людства, ні у власне ім’я щастя. Печорин же хоче перемогти в собі це байдужість Тому в “Фаталісті” він приймає парі Вулича. Відповідаючи на запитання, чому порушена хронологія в романі, можна припустити, що Лермонтов показує нам не розвивається, а вже, що сформувався характер, героя, що залишається незмінним протягом усього оповідання.

Оповідачі, міняючись, показують образ героя з різних сторін, поступово розкриваючи психологічно складний і суперечливий характер. Максим Максимич - антипод Печорина за многим показниками, починаючи від віку й закінчуючи соціальним статусом. Це ідеаліст, на противагу скептикові Печорину. Для Максима Максимича Печорин загадковий, незрозумілий. Тому конфлікт між ними неминучий Більше близький Печорину й самому Лермонтову (психологічно, по поглядах і віку) безіменний офіцер.

Всі інші створюють оточення, що розкриває характер головного героя через його оцінку. Печорин зображується в зіставленні із Грушницким, Вуличем, Вернером. Грушницкий виглядає жалюгідним наслідувачем на тлі Печорина, їхнє зіткнення “на вузькій доріжці” закінчується смертю Грушницкого.

Фаталіст Вулич разом з Печориним сперечається про приречення, і Печорин, ставлячи на те, що його ні, сам переконується в тім, що воно існує Цей герой уведений у роман саме для рішення питань, що мучать героя. Вернер - це, фактично, Печорин у більше дійшлій вік. Між ними могла б виникнути дружба, але вони воліють інші відносини, адже “із двох друзів завжди один раб іншого”.

З них кожний відповідальний лише за себе. Вернер близький Печорину буквально у всім, герой, може бути, уперше почуває себе понятим Ми бачимо ГриГорея Олександровича Печорина серед світського суспільства, серед контрабандистів, горців. Неважко помітити, що ніде він не стає своїм, все навколишнє йому чужо. У відносинах з жінками він той же експериментатор, гравець.

Як тільки Віра могла б стати для нього чимсь більшим, але це неможливо. “Герой Нашого Часу, милостиві государі мої, точно, портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, у повному їхньому розвитку”, - пише автор у передмові кроману. У передмові до журналу Печорина є вираження “історія душі людської”. Досліджуючи лабіринти душі Печорина, автор створює портрет свого покоління

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар