Мотиви визвольної боротьби в поезіях Лесі Українки

Співачкою досвітніх огнів увійшла Леся Українка в історію української літератури, огнів, що прорізають «темряву ночі», що дарують людям волю і щастя. Леся Українка всім своїм щедрим жіночим серцем переймалася болями і стражданнями простого люду. Спостерігаючи нужденне життя свого народу, вона забувала про власні болі і жила мрією якось допомогти робочим людям.

Наскрізним мотивом у творчості Лесі Українки є мотив визвольної боротьби. У чималій кількості своїх поезій письменниця закликає до боротьби проти гнобителів, до боротьби за нове щасливе життя. Так, у вірші «Скрізь плач і стогін і ридання» поетеса висловлює думку, що ні плач, ні стогін, ні ридання, ні нарікання на долю, ні «чола, схилені в журбі» не принесуть людям щастя, не зміняться на радість, якщо нічого не робити, а тільки горювати над своєю долею. Авторка каже, що кайдани не спадуть самі, що від сліз вони можуть тільки заіржавіти. У цій поезії, як і в багатьох інших, Леся Українка дорікає своїм сучасникам, які тільки тужать над важкою долею рідного краю, але нічого не роблять для її поліпшення. Авторка ж займає активну позицію:

Нащо даремнії скорботи?

Назад нема нам вороття!

Берімось краще до роботи,

Змагаймось за нове життя!

На думку Лесі Українки, нове життя можуть вибороти тільки «робочі люди», бо саме вони найбільше страждають від гнобителів, від «темних сил», бо вони є найбільш дієвими. Така думка поетеси звучить в її відомому вірші «Досвітні огні»:

Досвітні огні, переможні, урочі,

Прорізали темряву ночі,

Ще сонячні промені сплять, —

Досвітні огні вже горять.

То світять їх люди робочі.

У цій поезії теж звучить заклик до боротьби. У ньому стільки енергії, стільки віри в перемогу, що не піти за ним просто неможливо.

У творчій спадщині Лесі Українки можна зустріти велику кількість таких закликів до пробудження активності людей. Їх велика спонукальна сила просто вражає, адже важко повірити, що такі енергійні, сповнені великої душевної сили рядки могла написати Леся Українка, тендітна жінка, яка майже все своє життя промучилася від страшної недуги.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар