Моя улюблена байка Л. Глібова (2)

Творчість Леоніда Глібова завжди приваблювала мене своєю оригінальною простотою і правдивістю зображених у ній явищ дійсності. У цьому відношенні показовою я вважаю байкарську спадщину Глібова, в якій він проявив себе як талановитий автор. Серед
різноманітних байок Леоніда Глібова мені особливо сподобалася байка « Цуцик », у якій автор дуже дотепно і вдало викриває підлабузництво та неробство й оспівує тяжкий труд простих людей. Як і притаманно цьому жанрові, у байці діють тварини — Цуцик і Бровко, які представляють собою два прошарки суспільства. Цуцик належить до тих панських підлабузників і чванливих вискочок, яких у ті часи було багато в буржуазно-дворянському суспільстві. За те, іцо гарно вміли «служити на задніх лапках» перед панами, вони отримували від тих ласку й прихильність і мали змогу нічого не робити, бо жили за панські кошти. Саме про це і розповідає випещений Цуцик занедбаному дворовому собаці Бровку, лежачи на підвіконні панського будинку:

І м'яко спать мені, і ласо можна їсти,
І бігаю не в бур'янах,
Сухенькі лапки, хвостик чистий,
Не так, як твій у реп'яхах...

Та ось починає розповідати про своє життя Бровко, і змальована ним картина вражає злиденністю поряд із ситим життям Цуцика:
Двір стережу і день, і ніч;
Всього доводиться терпіти,
Не так, як ти, панич;
Та ще к тому і їжа препогана,
Хлиснеш помий, коли дадуть,
А як не в лад загавкаю на пана,
То ще й під боки натовчуть.

Автор досить тонко викриває ту класичну схему, яка існувала в усі часи багатовікової історії людства. А саме те явище, коли жменьку пихатих ледарів обслуговує безліч простого люду, який працює і вдень, і вночі, але всі набутки його праці відбирають собі пани, аби жити, не знаючи праці. А головне, що проста людина не може захистити себе, бо морально придушена, і лише в думках обурюється.

Закінчується байка у веселому, жартівливому тоні, але крізь цю веселість не можна не помітити гіркої іронії автора:
Бровко мовчить, і я мовчу.
Води не сколочу...
Вам сміх, мені гостинців в'язка.
Чи гарна моя казка?
Байку «Цуцик» я вважаю одним з найбільш вдалих і дотепних творів Леоніда Глібова.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар