Моя улюблена байка Л. Глібова

Під час знайомства з творчістю відомого українського байкаря Леоніда Глібова мені дуже сподобалося декілька його байок, але найбільше — байка «Мірошник» . І хоча тема цієї байки і навіть назва запозичені з твору І. Крилова, вона все одно дуже оригінальна, бо байкар зумів надати своєму твору національного українського колориту,

У байці «Мірошник» передусім мене зацікавив простий, доступний виклад подій. Коли читаєш цей твір, складається враження, що слухаєш якусь цікаву оповідь або казку. Причому розповідає її талановитий оповідач, який у свою розповідь вставляє прості розмовні слова, що роблять твір близьким, зрозумілим, народні приказки і вирази, як-от: « Хомі й за вухом не свербить ».

Звісно, сподобався мені і сюжет байки, і її мораль. Я вже на початку твору відчула, що тут має статися щось цікаве. І передчуття справдилося. Швидке розгортання сюжету, лаконічна форма, прекрасна й зрозуміла мова сприяли швидкому прочитанню байки, і весь процес супроводжувався щирою посмішкою. У моїй душі не зародилося співчуття до мірошника, бо в його образі я впізнала людей, що люблять лізти в чужі справи, давати поради, виставляти себе добрими хазяями і розумними людьми, а насправді вони працьовиті і завзяті тільки на словах. Так і мірошник був упевнений, що «річка — не калюжа, води ще стане на весь вік», і тому можна не турбуватися і не гатити греблю, а потім, коли «сталось, як казали: вода зійшла — колеса стали», він схаменувся і забігав. Від власного безсилля Хома ще більше розлютився, він ладен звинуватити у своїй біді будь-кого, навіть курей, яким він пожалів води, бо її і так було мало. Як це смішно — не давати курям напитися, вважати, що вони завдадуть ще більшого лиха. Але, з іншого боку, в образі курей Леонід Глібов показав звичайних кріпаків, трудящих людей, які вимушені відповідати за помилки своїх панів, що зганяли на них свою злість. Але автор покарав свого героя за його ледарство і неробство, за його байдужість до справ у своєму господарстві, за таке його хазяйнування:

Ні з чим зостався мій Хома:

Води нема й курей чортма.

Мені сподобалася справедлива кінцівка твору. Можливо, вона стане декому в нагоді, дозволить передбачити подібні неприємності, чомусь навчить.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар