Мцирі Михайла Юрійовича Лермонтова

Кожен письменник шукає в житті ідеального героя , який втілив би кращі риси людей свого часу. Яких же героїв могла втілити похмура реальність 19 століття ? Реальність бездушних людей , які комфортно себе почувають у світі , де кожен змушений приховувати свої погляди і почуття. Не дивно , що Лермонтов в пошуках ідеального героя звертається до романтизму .

У романтичному образі Мцирі поет втілив свою мрію про людину , що бачить життя в боротьбі . Опис того , як Мцирі потрапив в монастир займає тільки одну главу і тільки натякає нам про характер героя. Але навіть так ми можемо дізнатися , що Мцирі був сильною людиною. Тут же виявляється і горда замкнутість , і самотність . Мцирі порівнює життя в монастирі з в’язницею , але навіть ця ” в’язниця” не вбиває прагнення до свободи , а навпаки , посилює полум’я бажання вирватися на волю. Повністю характер героя розкривається в сповіді , яка займає майже всю поему. У навколишньому оточенні Мцирі розкриває свій характер дитини, що проживає те життя , яку він не міг прожити в монастирі. Він почав поневірятися не знаючи нічого про світ , що оточував його , їх так , ніби за три дні прожив усе своє життя. У сповіді Мцирі викладає всю свою душу , всі думки , всі думи , що нудилися в ньому. У передсмертному монолозі немає ні єдиної фальші почуттів . У його словах безперечна відвертість і щирість.

Багато вчинки Мцирі здійснює необдумано , майже всі , крім втечі. Втеча – це те , що він виношував з самого дитинства , з самого приходу в монастир. Його вчинки виявляють в ній дитячість і необдуманість . Поет застосовує художні прийоми для відображення характеристики героя: ніби герой розмовляє з природою. В образі природи використовується уособлення : вона була єдиним його другом , з яким він міг спілкуватися і розповідати свої таємниці. Епіграф до поеми – це цитата з Біблії. У ній говориться про те , що герой скуштувавши трохи солодкого меду житті повинен померти. Ці слова підходять для характеристики героя: по- справжньому він жив ​​тільки три дні і тепер вмирає. У душі героя горить бажання свободи . Втікши він бажає повернутися на батьківщину , в ” батьківський дім” . Усі три дні Мцирі живе думкою про повернення . Але коли заблукавши він повернувся до своєї в’язниці , в його душі з’явилося сум’яття і ” жалості ганьба” . тоді в ньому було велике розчарування і світ розбитих надій. Автор розуміє і підтримує героя. Він згоден з його постановкою світогляду : ” сенс життя в боротьбі ” . Він не опоганює і не лає Мцирі за його сліпий вчинок. Великий критик – Бєлінський каже про поему Мцирі , як про великому творі , написаному Лермонтовим в супроводі з природою : “… що вся природа несла і подавала йому матеріали , коли писав він цю поему …”

Мцирі змушує сучасників Лермонтова відмовитися від пасивності , бачачи сенс життя в боротьбі за досягнення високих цілей. Подвиг Мцирі змушує людину бути не рабом , а господарем своєї долі.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар