Мужні герої М. Коцюбинського за оповіданням «Дорогою ціною» (1)

«Діялось се в тридцятих роках минулого століття. Українське поспільство... з ярмом... на шиї, тягло свою долю з глухим ремством. То не віл був у ярмі, звичайний господарський віл,... ярмо було накладене на шию дикому турові, загнаному, знесиленому, але овіяному ще степовим вітром, із не втраченим іще смаком волі...» — з такої прозорої алегорії розпочинає своє оповідання «Дорогою ціною» Михайло Коцюбинський. З уярмленим туром — твариною дикою, вільною — порівняв письменник волелюбний український народ, який стогнав, потрапивши в залежність від кріпосників, який ще пам'ятав, що життя може бути іншим, а тому будь-якою ціною прагнув повернути собі втрачену свободу.

В оповіданні Михайла Коцюбинського розповідається про долі тих, кого покликав голос волі, хто знайшов у собі сміливість і силу волі втекти від пана, від кайданів туди, де люди живуть, не знаючи панщини, де не коряться панам, де працюють на себе. Герої оповідання Коцюбинського подалися за Дунай, в далеку Бессарабію. І хоч яким важким і далеким був той шлях до волі, але ж він мав привести до щасливого життя.

Серед багатьох героїв оповідання найбільше читача привертають образи Остапа, Соломії та Івана Котигорошка. Саме в цих образах автор розкрив волелюбність, непримиренність до панської сваволі, рішучість, сміливість українців. Саме ці риси характеру підштовхнули героїв до втечі від своїх панів. Але таких втікачів було в ті часи дуже багато, не всі вони здобули очікувану волю, не всі діждалися щастя, бо втікачів переслідували, повертали назад до панів, віддавали в рекрути. Тому далеко не кожен наважувався пуститися в таку небезпечну подорож.

Образи Остапа, Соломії й Івана є надзвичайно привабливими. Вони вражають своєю сміливістю, мужністю, силою волі. Особливо мені сподобався образ Соломії. Молода дівчина не злякалася можливих небезпек і випробувань, вона рішуче покинула рідне село і пішла за коханим Остапом. Вона мужньо переживає всі труднощі, рятує Остапа від загибелі в плавнях, безстрашно кидається відбивати його від турків, жертвуючи власним життям. Така мужність мене вразила до глибини«душі. Дійсно, воля далася Остапові дорогою ціною.
В оповіданні «Дорогою ціною» Михайло Коцюбинський створив незабутні образи, які вражають цілісністю свого характеру, силою волі і прекрасними людськими якостями.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар