Мужні герої М. Коцюбинського (за оповіданням «Дорогою ціною»)

Видатний український письменник Михайло Коцюбинський увійшов у літературу як справжній майстер рідного слова. В оповіданні «Дорогою ціною» автор з великою любов’ю зображує простий український народ. Дія в оповіданні відбувається за часів кріпацтва, «…коли вільний дух народу ще тлів під попелом неволі». Багато кріпаків упокорилось своїй тяжкій долі, але ж не всі.

Головний герой Остап прагне волі, його мета — дістатися до Туреччини, до вільної землі. Його не лякає страшна доля спійманих і повернених пану втікачів. Остап бажав волі не тільки для себе, але і для свого дідуся, який його виховував; для коханої Соломії, яку з ним розлучили; для всього українського народу.

Шлях до волі закінчився для Остапа трагічно… Соломія гине у водах Дунаю, а його самого повертають до пана, де його відшмагали батогом. Але Остапа вже нічого не може спинити, бо непереможна його мрія про волю. Наприкінці життя старий Остап живе в маленькій хатинці недалеко від місця загибелі Соломії.

Соломію в оповіданні зображено відданою своєму коханому, ніжною і відважною. Не задумуючись, вона кидає чоловіка-нелюба і тікає разом з Остапом, якого дуже кохала. При переправі через річку Соломія виявляє сміливість і гострий розум.

Вона ніколи не розгублюється у скрутних ситуаціях. Прикладом служить випробування, яке випало на її долю в плавнях. Охоплені вогнем плавні несли смерть усьому живому, але Соломія, замість того, щоб урятуватися самій, з останніх сил шукає пораненого Остапа. Вона розробила сміливий план визволення Остапа з турецького полону. До цієї справи вона залучає ще одного втікача на ім’я Іван, який гине разом із Соломією. Для неї не існувало перешкод, якщо Остап потребував допомоги. Що ж до Остапа, то все своє нелегке життя до глибокої старості він залишився відданим своїй коханій, яка віддала заради нього життя.

Отже, таких відважних людей, як Остап і Соломія, було багато серед покріпаченого селянства. Ці люди понад усе прагнули здобути волю, тому недарма автор називає їх мужніми героями.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар