Найколоритніший образ п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1)

«Наталка Полтавка» І. Котляревського — найви-датніший драматичний твір української літератури. З першої своєї вистави, яка відбулася ще в позаминулому столітті, п'єса набула величезної популярності й не втрачає її до наших днів.
Образи п'єси змальовані Котляревським живо й реалістично. Він показав думки й почуття своїх героїв у різних життєвих ситуаціях. А найколоритнішим образом твору, мені здається, є образ возного. Він, змальований хапугою, що «і з рідного батька злупить », перш за все викликає сміх. Смішно звучить його канцелярська мова, пересипана слов'янизмами. Невдале залицяння до Наталки Полтавки й освідчення їй також викликає сміх:

...Наталки вид ясний...
Утробу всю потряс...
Кров зволнувалась...
Безмірно, ах! Люблю тя, дівицю,
как жадний волк младую ягницю.
Пан возний, побачивши дівчину, вирішує негайно одружитися з нею. Його не цікавлять почуття Наталки, адже він забажав «одержати» її «без отсрочок, волокита, проторов і убитков... во вечное і потомственное владініє».

Та «юриста завзятий» наштовхнувся на рішучий протест Наталки. Будучи чиновником, возний і на На-талчину відмову реагує як чиновник: загрожує всім судом. Тут його поведінка викликає уже не сміх, а обурення. Майбутня дружина для возного — «движимое і недвижимое імініє для душі». Пан чиновник нікому не збирається дарувати це «імініє». Свої низькі прагнення він виправдовує тим, що всі люди грішні, всі так чинять, а не тільки він. Возний — типовий представник дрібних чиновників часів кріпосництва, які мріють тільки про те, щоб зрівнятися в хижацтві з великими чиновниками. «Хто не лукавить, то ззаду сидить», — такий висновок робить возний.

Персонажі п'єси «Наталка Полтавка» — типові представники українців початку XIX століття. В образах Наталки, Миколи, Петра Котляревський підніс високі розумові і моральні якості простих українських людей. Образ возного є уособленням панства та царських чиновників, які жили за принципом: «Всякий, хто вище, то нижчого гне, — дужий безсильного давить і жме»...

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар