Образ Печоріна

Образ « Героя нашого часу» , Григорія Печоріна – це образ « зайвого» людини в суспільстві. Зовні Печорін – здоровий , фізично розвинений , привабливий чоловік , офіцер , до того ж гострого розуму і добре освічений. Це сильна особистість : активна, цілеспрямована, палка , хоробра і відважна . Печорін вольова натура , у внутрішньому світі якій постійно відбувається робота , безперервний розвиток . І все одно сам Михайло Лермонтов у передмові до роману назвав Печоріна настільки поганою людиною , що в існуванні такого важко повірити : «Герой нашого часу , панове , точно , портрет , але не однієї людини : це портрет , складений з пороків усього нашого покоління, у повному їх розвитку ».

Аналіз образу Печоріна говорить про те , що основним недоліком характеру героя є постійне відчуття ним нудьги. З цієї причини він не цінує життя , ні свою , ні чужу. Герой у постійних пошуках нових вражень , які розвіяли б його нудьгу , знайшли йому місце в світі. Він знаходить їх , але ненадовго , і знову прагне « випробувати долю». Він відчуває її на війні , шукає притулку в любові горянки Бели , « лоскоче нерви » на дуелі , вистежує контрабандистів.

Мимохідь , у пошуках гострих відчуттів , Печорін розбиває людські серця і долі. Страждають закохані в нього жінки , гине Грушницкий , зруйнована сім’я Бели , гине вона сама.

Образ Печоріна у «Белі »

У главі «Бела » автор показує героя в період любовної історії. Печорін постає перед нами людиною палким і пристрасним , адже , щоб заволодіти Белою , він йде на величезний ризик . Одночасно цей закоханий вельми хитрий і безжалісний, домагаючись Бели , він не розбирає коштів . Він уміло маніпулює хлопчиськом Азаматом , організовуючи насильницьке викрадення Бели , жорстоко руйнує її родину. Печорін не схильний примушувати жінку силою , але не можна відмовити йому в розважливості . Щоб схилити до себе її серце , він використовує всі засоби , і в підсумку викликає до себе жалість. У хвилини щастя герой навіть щиро вірить , що знайшов розраду , порятунок від туги і нудьги на все життя.

Але коли мета досягнута , Печоріна знову стає нудно , Бела перестає його цікавити. Одночасно він і теперешній чоловік , хоробрий , відважний : « Я життя за неї віддам …» і найгірший мучитель , бо всередині цієї людини – холод. Коли мета досягнута , завоювання скоєно , Печоріна нікуди прикласти свою енергію. Бела була для нього лише метою .

Співчуття, тим не менш, живе в душі Печоріна , і до самого кінця він розігрує закоханого , але серце Бели обдурити вже не можна. Дівчина помирає нещасної , відчуваючи себе нелюбимої , і Печорін щиро страждає. Людські почуття живі в його серце , але свавілля бере в ньому гору .

Образ Печоріна у розділі « Тамань»

У главі «Тамань» Лермонтов виявляє нам мрійливого молодика, який шукає новизни і пригод . Дівчина- контрабандистка зачаровує його . В душі Печоріна живе якась наївна , дитяча віра в казку , у щось краще , незвичайне , дивовижне . Дивна красуня залучає його , вона здається Печоріна неповторною , чудесної. Як дитини, її приваблює все непізнане. Але , жорстоко обманувшись , герой , якого обікрали і ледь не втопили , знову різко приходить у свій звичайний стан розчарованого в усьому людини. Він лає себе за те , що відірвався від реальності і повірив у диво.

Образ Печоріна у « Князівні Мері»

У Глева « Княжна Мері » ми зустрічаємо в особі Печоріна як би роздвоєного людини. З одного боку це розумна людина , відмінно усвідомлює , що він творить і які це має наслідки . З іншого – ніби демон сидить у ньому , змушуючи його вести нечесну гру. Витонченими методами цей офіцер домагається любові юної дівчини , роблячи при цьому нещасним свого товариша. Любов ця Печоріна абсолютно не потрібна , його приваблює сама гра , само пригода , досягнення мети – щоб душа невинної і недосвідченою Мері відкрилася йому назустріч. Печорін носить маски , змінюючи їх з легкістю , нікому не показуючи своєю суттю. Коли ж Мері закохується до такого ступеня , що готова пов’язати з ним своє життя , герой йде зі сцени – мета досягнута.

Печорін користується людьми заради тимчасового задоволення . При цьому він чудово розуміє , що робить , засуджує себе за це , вважає це своїм прокляттям , але продовжує в тому ж дусі. Іноді в ньому проривається каяття – такий його порив побачитися з Вірою – єдиною жінкою , яка любить його , дізнавшись таким , який він є насправді , без масок. Але пориви ці недовговічні , і герой , поглинений собою і своєю нудьгою , знову не проявляє до людей ніякого душевного тепла.

Образ Печоріна у главі «Фаталіст »

Остання глава роману розкриває нам ще одну грань його особистості: герой не цінує дару життя . Навіть можлива смерть для нього – лише гра , можливість розвіяти нудьгу. Печорін намагається випробувати себе , ризикуючи життям. Він хоробрий, відважний, має сталеві нерви , і фактично виявляє героїзм у складній ситуації , коли потрібно втихомирити відчайдушного вбивцю. Мимоволі задумаєшся , на які подвиги , на які звершення був здатний цей чоловік з такими здібностями , з такою волею. Але , по суті , все звелося просто до «гострих відчуттів » , грі з життям і смертю.

Лермонтов у передмові до роману назвав Печоріна хворим. Він мав на увазі не буквальну фізичну неміч , а душу героя. Значення образу Печоріна у тому , що герой не знаходить застосування своїм непересічним здібностям , сила його духу нікому не потрібна. Він не знає , що такого насправді героїчного , цінного , корисного він міг би зробити. У підсумку його сильна , бунтівна , неспокійна натура несе людям одні нещастя . Ця думка по ходу дії роману стверджується і в розумі самого героя.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар