Образ селянина Данила у творі «Сам собі пан» III варіант

Борис Грінченко збагатив українську літературу великою кількістю творів, серед яких були вірші, оповідання, повісті, п'єси та байки. Також він є автором ряду статей і упорядником «Словника української мови». З самого початку літературної діяльності Грінченко відчував велике покликання — працювати для народу. В його творах — опис життя українських селян, робітничого класу, інтелігенції.

Оповідання «Сам собі пан» описує пригоди селянина Данила, який спробував «панського права добути». Як то воно мужику з паном поруч сидіти? Чи можливо таке?

І от їде Данило залізницею до міста, та не просто так, а в першокласному вагоні. Сидячи на м'якому дивані, показує свій квиток здивованому кондуктору. Пани обурені сусідством з мужиком, але вдіяти нічого не можуть. На всі напади панів Данило відповідає спокійно, з почуттям власної гідності. Коли пани закурили цигарки, селянин і свою дістав. На зауваження, що у вагоні мужицького тютюну вживати не можна, письменний Данило спокійно питає: «А де це написано?» Пани розлютовані, а Данило задоволений: «свого права я вже доказав».

Робить ще одну спробу «панського права добути» селянин і на концерті. «Де пани, там і я», — міркує Данило, сидячи в першому ряду. Його намагаються вигнати геть, та у нього є білет. Йому доводять, що тут можна бути тільки в панській одежі, а Данило розсудливо зауважує: «Хіба одежа слухає? Адже люди!» Врешті-решт поліцейські силоміць виводять його з концерту, погрожуючи биттям.

«Отак я того права добувався... та й не добувся...» — зазначає він. Та сам Данило знає, що добувався не панського права, а людського.

Данило наділений позитивними рисами: кмітливістю, дотепністю, почуттям власної гідності. Він не схиляє голови перед панами та їхніми прислужниками. «Я сам собі пан», — каже Данило, і це викликає у нас повагу до нього.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар