Образ Собакевича з «Мертвих душ» Гоголя. Цитатна характеристика Собакевича

Михайло Семенович Собакевич – герой поеми М.В.Гоголя ” Мертві душі” , поміщик . Чичиков знайомиться з Собакевич на званому вечорі у губернатора і отримує запрошення відвідати його маєток. Собакевич з самого початку справляє враження людини сильного , впевненого і грунтовного . Зовнішність Михайла Семеновича тільки підкреслює ці якості. Чичиков опісавает Собакевича ” … схожим на середньої величини ведмедя. Для довершення подібності фрак на ньому був абсолютно ведмежого кольору , рукави довгі , панталони довгі , ступнями ступав він і криво і навскіс і наступав безперестанку на чужі ноги. Колір обличчя мав розжарений , гарячий , який буває на мідному п’ятаку … ”

Риси обличчя Собакевича теж були прості і досить грубими : “… багато на світі таких осіб , над отделкою яких натура недовго мудрувала , не вживала ніяких дрібних інструментів , якось : напилків , буравчиків та іншого, але просто рубала зі свого плеча : вистачила сокирою раз – вийшов ніс , схопила в іншій – вийшли губи , великим свердлом колупнула очі і, не обскобливши , пустила на світ, сказавши : ” Живе ! ”

Характеризує натуру Собакевича і його звички в їжі: “Мені жабу хоч цукром обліпив , що не візьму її в рот , і устриці теж не візьму : я знаю , на що устриця схожа. ” Він у всьому грунтовний і діловитий : “У мене коли свинина – всю свиню давай на стіл , баранина – всього барана тягни , гусак – всього гусака ! Краще я з’їм двох страв , та з’їм в міру, як душа вимагає. ”

Образ Собакевича тісно пов’язаний з темою холодного розрахунку , хазяйновитість і вигоди . Дізнавшись про бажання Чичикова купити ” мертві душі” , він без найменшого сорому і здивування починає нахвалювати свій товар. Собакевич відразу називає високу ціну і починає розписувати своїх мертвих кріпаків , немов живих : “Іншого шахрай обдурить вас , продасть вам погань , а не душа, а у мене що ядрений горіх , все на відбір : чи не майстровий , так інший який-небудь здоровий мужик . Ви розглянете : ось , наприклад , каретник Міхєєв ! адже більше ніяких екіпажів і не робив , як тільки ресорні . і не те , як буває московська робота , що на одну годину , – міцність така , сам і обіб’є , і лаком покриє ! ”

Після тривалих торгів Чичиков так характеризує Собакевича : ” Чи народився ти вже так ведмедем , або омедведіла тебе глухе життя , хлібні посіви , метушня з мужиками , і ти через них зробився те, що називають людина- кулак ? Але ні: я думаю , ти все був би той же , хоча б навіть виховали тебе по моді , пустили б у хід і жив би ти в Петербурзі , а не в глушині …. Так ось тепер у тебе під владою мужики : ти з ними в ладу і, звичайно , їх не скривдиш , тому що вони твої , тобі ж буде гірше ; а тоді б у тебе були чиновники , яких би ти сильно поклацує , смекнувші , що вони не твої ж кріпаки , або грабував би ти казну! Ні, хто вже кулак , тому НЕ розігнутися в долоню ! А розігніть куркуля один або два пальці , видет ще гірше. ”

Образ Михайла Собакевича висловлює тягу до всього земного , практичному. На відміну від Чичикова , Собакевич ясно бачить свої прості , що надійні вигоди, і не гребує шахрайством , підсунувши до списку душ жінку. Собакевич – це ще один яскравий представник російських поміщиків . У ньому легко уживається помісний существователей і накопичувач . Він в кожному бачить шахрая і сам воліє жити за тими ж законами .

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар