Полтава характеристика образу Кочубей

Кочубей - антагоніст Мазепи, колишній його сподвижник, що перейшов на сторону Петра і страчений гетьманом. Поема Пушкіна написана услід "Мазепі" Дж. Г. Байрона, "Война-ровскому" К. Ф. Рылеева; але це вже поема не Байрона. Крізь романтичну інтригу (український гетьман Мазепа бере за дружину свою хрещеницю Марію Кочубей - усупереч волі батьків; батько мстить, доносячи Петру про державну зраду; донос пересилають гетьманові - К.

засуджений, Марія божеволіє) проростає героїчний епос, в її просторі з'являється безліч персонажів; природно, це не може не позначитися на зображенні головних героїв.

Сюжет відводить К.(прототип - генеральний суддя Малоросії петрівських часів Василь Леонтьевич Кочубей) "службову" роль батька, що перешкоджає "беззаконній" любові дочки. Але автор ускладнює "малюнок" ролі, постійно підкреслює силу, потужність, пристрасність характеру К. Разом з підручним Іскрою той доносить на Мазепу не з вірності "боргу"(його "орлиний погляд" давно вже проник в серцевину "зрадницьких" помислів гетьмана, та той і сам натякав на них К., поки вони були заразом), але лише з почуття помсти.

"Заповзятлива злість" примушує суддю діяти. Помста стає сенсом його життя; навіть у темниці, в ніч перед стратою, він зухвало відповідає Орликові, що прийшов катувати його і що вимагає відкрити таємницю кладу : "...але зберіг я клад останній,/ Мій третій клад : святу помсту. Її готуюся Богові снесть".

Поряд з "уявно-другорядним"(а на ділі - сомасштаб-ным головному героєві) К. - "справжні" другорядні персонажі: дружина, що "злістю жіночою повна" і діє у згоді з чоловіком; молодий козак, що безнадійно закоханий в Марію і береться доставити донос в столицю імперії. І дружина, і козак рухомі тим же почуттям помсти, що і К.; але їх пристрасті - слабкіше; їх характери - дрібніше; за законами перспективи це не може не збільшувати об'єм фігури самого К.

По суті, в першій і другій частинах він стає "повноцінним" антагоністом Мазепи; у одній з останніх "кочубеевских" сцен це підкреслено паралеллю: українська ніч - темниця Кочубея і українська ніч - темна душа Мазепи. Лише після страти Іскри і К.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар