Повість «Людина» О. Кобилянської — сміливий протест проти рабського становища жінки в суспільстві

З іменем Ольги Кобилянської в українській прозі пов’язують опрацювання нової теми — долі освіченої жінки в міщанському середовищі. Уже у своїх перших творах письменниця порушила цілий ряд проблем, пов’язаних з емансипацією жінки. Кожен твір письменниці вражає поетичністю, витонченістю й глибиною зображення характерів, особливо жіночих. За це літературознавці називають її твори енциклопедією жіночої душі.

А як було Ользі Кобилянській не порушити цю тему, не піднятись на протест проти рабського становища жінки в суспільстві! Народившись у великій родині, де окрім неї було ще шість дітей — п’ятеро братів і одна сестра, Ольга Кобилянська не мала можливості отримати освіту. Вона закінчила лише чотири класи народної школи. І це відбулося не тільки тому, що батьки не могли дати належної освіти всім дітям, а й тому, що за тодішньою неписаною традицією, яка панувала в містечковому середовищі, інтереси жінки повинні були обмежуватися трьома німецькими «К»: Kinder, Kirche, Kuche, що перекладалося, як «діти, церква, кухня». Саме з кола таких інтересів мало складатися життя жінки в сучасному письменниці суспільстві. І, не доведи Боже, щоб це коло розширилось! Допитлива натура майбутньої письменниці протестувала проти таких правил, дівчина прагнула до освіти, до активної діяльності, мріяла про рівні права чоловіка і жінки. Письменниця брала активну участь у феміністичному русі за права жінки в суспільстві.

Свої мрії про положення жінки в суспільстві, свій ідеал жінки, свій світогляд Ольга Кобилянська втілила в художніх творах, зокрема в повісті «Людина» — одному з перших творів письменниці, що був написаний німецькою мовою. Ця повість є першою в українській літературі спробою розкрити проблему емансипації жінки. Твір присвячений приниженому становищу жінки в тодішньому галицькому суспільстві, хоча, насправді, так було не тільки в Галичині. Разом зі своєю героїнею Оленою Ляуфлер молода письменниця повстала проти традиційного трактування ролі жінки в суспільстві, де домінують чоловіки, де насильно обмежують коло жіночих інтересів.

У повісті дуже часто згадується слово «людина». Різні герої вкладають різний зміст в це слово. Для рідних Олени людина — це істота, яка здатна пристосовуватися до різноманітних обставин, жити так, як вимагають певні ситуації. Так, на їхню думку, Олена вигідним заміжжям повинна врятувати родину від злиднів. Так повинно бути, бо перше призначення жінки — вийти заміж. І тому вони, обмежені міщани, не розуміють протесту дівчини проти заміжжя, яке вони спланували. Олена, у свою чергу, обстоює своє право бути людиною, що в її розумінні означає зовсім протилежне — мати право на саморозвиток і зростання, на особистий вибір і змогу реалізувати свої права. Але Олена не змогла перебороти обставин, бо світ, якому вона протистояла, виявився надто сильним і змусив її скоритися.

Повість Ольги Кобилянської мала великий вплив на розвиток феміністичного руху в нашій країні, засвідчила протест, незадоволення безправним становищем жінки в суспільстві. А образ Олени Ляуфлер хвилює читача своєю правдивістю. І хоча щирий ідеалістичний порив Олени стикнувся з рутинністю повсякдення і зазнав поразки в нерівному бої, він похитнув обивательську мораль, засвідчив силу жінки, віру у високе покликання людини.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар