Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

У світі, де доброта, правда часто йдуть пліч-о-пліч із брехнею, злом та жорстокістю, людина повинна вміти їх розпізнавати і розмежовувати, бачити, де закінчується одне й починається друге, відчувати, який шлях є хибний, який праведний. І головне, пам’ятати, що ніколи добро не буде в кінці того шляху, яким ходить зло.

Головний герой роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні? » Чіпка Варениченко, маючи право вибору свого життєвого шляху, бажаючи добитися справедливості для людей, думав, що для досягнення поставленої мети можна вдатися до будь-яких засобів. Він прагнув правди і добра, але пішов до них хибним шляхом, що врешті привів його до загибелі.

Уже в дитинстві Чіпка мріяв про господарювання на власній землі, про життя, у якому будуть інші стосунки, ніж ті, що їх спостерігав він малим хлопцем. І коли їм з матір’ю після смерті далекого родича дісталося «днів на десять поля», він став добрим господарем, щастя посміхнулося у віконце їхньої хати. Але, можливо, через те, що в дитинстві зазнав чимало образ, відчув на собі людську несправедливість, Чіпка зламався, коли знову-таки несправедливість забрала в них з матір’ю землю. Тоді він втратив віру в правду і вирішив стати на захист скривджених. Однак не розібрався Чіпка в тому, хто винен у бідах і стражданнях простого люду. Він зненавидів усіх людей. Спочатку свій розпач він топив у чарці, а потім став на шлях грабунку. Він вважав, що грабуючи багатих, відбирає своє добро у них, таким чином, рівняючи їх достаток. Так виправдовував себе Чіпка, не бажаючи виглядати у власних же очах злочинцем. Одружившись з Галею, він на якийсь час утихомирився, зажив спокійним родинним життям, забезпечив спокійну старість Мотрі. Але болюча кривда, кричуща несправедливість знову вразили героя , коли його вивели із земської управи. Він відчув, що панська «правда» гірше крадіжки, розбою. Його благородні поривання перекреслилися злочинами, грабунками, смертями ні в чому не винних людей. Невміння знайти правильні шляхи боротьби проти гнобителів і кривдників, «крива стежка» бунтарства зробили Чіпку «пропащою силою».

Проблема вибору піднімається Панасом Мирним і в змалюванні життєвої долі найближчого приятеля дитячих років Чіпки Грицька. Він теж у дитинстві зазнав чимало лиха, бо зростав круглим сиротою, але, на відміну від свого товариша, він не забивав собі голову питаннями про людську недолю, про правду і кривду. Він мріяв про власну теплу хату, про те, як стане заможним. І коли виріс, потягнувся з іншими бідарями на заробітки. Важко працюючи, він став заможним хазяїном, але був байдужим до страждань інших людей.

Чіпчина дружина — Галя — була дочкою розбійника Максима Гудзя, але дівчина у своєму житті мріяла про інший шлях — чесний, праведний. Вона не могла носити краденого одягу, не хотіла будувати свого щастя на горі інших людей. Вона до останнього боролася за правду і справедливість, не зрадила своїм життєвим ідеалам, не зійшла з праведного шляху. Цим образом автор ствердив силу людської волі, віру у свої життєві переконання.

Роман Панаса Мирного вчить нас бути розсудливими при виборі свого життєвого шляху, пам’ятати про вічні ідеали людства й ніколи не йти на компроміс зі своєю совістю.

Схожі записи з категорії Панас Мирний

Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Вибір подальшого життя в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Шлях Чіпки від правдошукача до кримінального злочинця (за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар