Роль пісень у розкритті характерів персонажів за п’єсою «Наталка Полтавка»

Говорячи про значення «Наталки Полтавки» для української літератури і культури в цілому, І. Срезнев-ський у передмові до її публікації писав: «Наталка Полтавка» була не тільки одним з перших книжно-на-) родних творів України, а разом з тим і першою збіркою пам'яток української народності, взірцем для наступних». Зокрема, величезне значення у творі відіграють пісні, цей надзвичайно колоритний і характеристичний жанр народної творчості, дуже розвинений в Україні.
П'єса «Наталка Полтавка» має народний характер, оскільки її головні герої — вихідці з*народу. І. Котляревському вдається глибоко розкрити їхні внутрішні переживання, передати їхні характери. Позитивними рисами цих героїв є розум, працьовитість, оптимізм, почуття власної гідності, наполегливість у досягненні мети, чистота почуттів та інші високі моральні якості представників українського народу. Таке зображення нижчих соціальних верств населення було дуже прогресивним для того часу.

Народність п'єси підсилюють і пісні, перенесені з фольклору, або написані самим автором в народному дусі. Пісні у творі йе просто музичні номери, як у тогочасних комічних операх, не тільки «орнамент», а й один з найголовніших засобів розкриття вдачі, характеру людини. У піснях персонажі виливають своє почуття, висловлюють свої погляди, дають собі самохарактеристику.
У першій пісні п'єси «Віють вітри, віють буйні» Наталка скаржиться на свою важку долю, на своє безталання:
Єсть на світі люди, що й моїй завидують долі.
Чи щаслива та билина, що росте на полі?
З болем вигукує вона, маючи на увазі свого коханого Петра:
Де ти, милий, чорнобривий? Де ти? Озовися!
Як я, бідна, тут горюю, прийди подивися.

З другою піснею на сцені виступає возний. Вона вповні відповідає його характерові, оскільки мова пісні перекручена, російські та українські слова перемішані
між собою. Загалом, це стилізація під романс. Пісня виражає вдавану вишуканість мови возного, його намагання виглядати вченим й освіченим:
Утробу всю потряс;
Кров взволновалась.
Душа смішалась;
Настал мой час!
Комічно звучить у п'єсі пісня виборного «Дід рудий, баба руда», особливо тому, що виступає він із нею після сумної пісні Наталки «Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву», в якій дівчина розповідає про себе, що вона «небагата» і «проста, но чесного роду».
Пісня «Ой під вишнею, під черешнею», в якій висміюється нерівний шлюб, коли старий чоловік одружився з молодою, ніби заздалегідь ставить у комічне становище закоханого в Наталку возного.

Пісня «Всякому городу нрав і права» розкриває читачеві й глядачеві підступну душу визискувача возного, для якого нажива — сенс життя і найбільша його насолода:
Всякому городу нрав і права,
Всяка імієть свій ум голова,
Всякого прихоті водять за ніс,
Всякого манить к наживі свій біс.
І знову комічно звучить з вуст возного та виборного пісня «Ой доля людськая», оскільки ці здирники й неправдиві люди співають про злу долю, що начебто їх, добрих людей, не жалує:
Ой доле людськая, чом ти не правдива.
Що до інших дуже ґречна, а до нас спесива.

Самохарактеристикою виступає й пісня, яку співає Горпина Терпилиха, мати Наталки. Жінка намагається пояснити через пісню, чому вона змушує дочку вийти заміж за нелюба:
Чи я тобі, дочко, не добра желаю, Коли кого зятем собі вибираю? Ой дочко, дочко! що ж мні начати? Де ж люб'язного зятя достати?
З пісні Петра, яка стала народною, ми дізнаємося про його палке й вірне кохання до Наталки, прагнення бути з нею разом:
Спішу до тебе,
Лечу до тебе,
Моє серденько!

А в іншій своїй пісні він уже виливає своє страждання, дізнавшися, що Наталка обіцяна матір'ю іншому:
А я марно часи трачу,
Один в світі — тільки плачу.
Усього у творі дев'ятнадцять пісень, серед яких є пісні-самохарактеристики, пісні-жалі й скарги, комічні й сатиричні пісні. За допомогою пісні І. Котляревському вдається розкрити вдачу кожного зі своїх героїв багатогранно й глибоко. У піснях також вияскрав-люються мовні характеристики персонажів.
Цікаво те, що складені Іваном Котляревським пісні, зокрема «Ой я дівчина Полтавка», «Сонце низенько» та інші ще до друку п'єси стали народними і в наш час залишаються популярними.

(2)

Неабияку популярність має п'єса І. П. Котляревського «Наталка Полтавка». У ній письменник відобразив життя і побут, а також соціальні відносини різних верств українського суспільства.
«Наталка Полтавка» давно дістала цілком заслужену славу народної опери. Народний характер мають і пісні п'єси.'
Пісня мала важливе значення в житті кожного українця. Вона заспокоювала душу в сумну хвилину й подвоювала радість, коли на душі було радісно. Пісні супроводжують героїв п'єси «Наталка Полтавка», допомагаючи розкрити їхні характери.

Возний, «юриста завзятий», співає пісню, перероблену з вірша Сковороди «Всякому городу нрав і права» , яка яскраво відбиває його погляди на життя.
А бурлака Микола співає патріотичну пісню про Ворсклу, про славну перемогу над шведами під Полтавою. Його пісня сповнена почуття національної гордості за народ, який праг.не волі так само, як і Микола.
У змалюванні образу Петра є риси сентименталізму. У нього надто чуле серце, і він виявляє певну пасивність: «Доле моя злая, чом ти не такая? Чом ти не такая, як доля чужая? » І хоча Петро щиро кохає Наталку, він здатний пожертвувати своїм коханням, схиляючись перед силою звичаїв, адже дівчина вже заручена.

Кожна пісня Наталки відбиває її почуття. То вона сумна, бо про Петра немає ніякої звістки: «Де ти, милий, чорнобривий?» То вона в пісні благає матір не видавати її заміж за нелюба: «Ой хіба ж я, мати, не твоя дитина. Коли моя мука тобі буде мила? »І нарешті пісня Наталки весела й радісна: «Я з Петром моїм щаслива, і весела, і жартлива»....

І. П. Котляревський у п'єсі «НаталкаПолтавка» виявив себе видатним майстром драматичної літератури. Напружений розвиток дії, яскрава мова персонажів, уміле вживання народних прислів'їв і приказок, а також присутність чарівних українських пісень зробили п'єсу невмирущим шедевром наших класиків.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар