Розкриття морально-етичних проблем у повісті «Климко»

Дуже багато цікавих і повчальних творів для дітей написав відомий український письменник Г. Тютюнник. У них розкривається безліч зворушливих тем, змальовуються яскраві образи, ховається глибока мораль. Особливо хвилює автора доля дитини у роки війни. Цій темі присвячена повість письменника «Климко», у якій автор гостро засуджує насилля і жорстокість, розкриває красу щирих товариських стосунків, людяності й вірності.

Дуже подобалося вчитися головному герою повісті — Климку. Рано він втратив батьків і жив із своїм дядьком Кирилом, машиністом паровоза. Але втрати, яких зазнав хлопець, лише виховали у ньому самостійність і відповідальність. Дуже любив Климка дядько. Кожного разу привозив він племіннику гостинця Та із задоволенням дивився, як росте хлопець. Але прийшла війна. Усе більше йшло мимо ешелонів: «Од них віяло ліками, димом польових кухонь, гарячими на сонці уламками літаків і гармат». Одного разу не повернувся і паровоз дядька. Машиніста разом із помічниками ховали всім бараком, а хлопець вже не міг плакати, лише «хрипко зітхав». Усі переймалися долею Климка, усі раді були допомогти, хто чим міг. Але часи були важкі, гроші знецінилися, їсти було нічого, не вистачало солі. За неї віддавали все, що могли: одяг, різні речі, гроші. Вражає випадок із спекулянтом. На торговій площі з'явився бородатий дядько, який вимінював харч на речі. Йому сподобалася сукня вчительки Климка, яку вона одягала на свята. Але Наталя Миколаївна в останню мить не погодилась віддавати її, адже це була найцінніша для неї річ. Зульфат, товариш Климка, також її учень, запустив у купця камінням. У цей час він ненавидів цього дядька, який збагачувався за рахунок нещастя людей, ще й знущався з них. Щоб здобути сіль і допомогти вчительці, Климко зважується на небезпечну подорож. Довгий стомлюючий шлях, важкі випробування не злякали його: «Він знав лише одне: там йото ждуть». Під час подорожі хлопець знайомиться із щирим і мудрим шевцем, рятує від наруги молоду дівчину, знайомиться з доброю тіткою Мариною, яка від серця роздає людям сіль, бо «жалко дивитися».

Мене вразила трагічна кінцівка повісті — загибель головного героя. Але своєю стійкістю, вірністю, сміливістю він доводить перемогу добра, любові, відкритості, взаємодопомоги й людяних щирих стосунків.

(2)

Григір Михайлович Тютюнник у своїй творчості досить часто звертається до зображення дітей в воєнні часи. Саме події з дитячого життя й стали основою для повісті «Климко».

Маленький хлопчик Климко, залишившись без батьків, живе з дядьком, що працює машиністом. Оскільки його часто не буває вдома, хлопчик змушений вести домашнє господарство. Климко прибирає в хаті, смачно готує їжу, до того ж встигає навчатись у школі: «Це була найбільша радість Климкова — покласти перед дядьком чепурно списані зошити, а самому заходитись поратися: винести миску з водою, витерти підлогу,... насипати йому юшки, якої сам і наварив...»

Але після смерті дядька він залишився один. Маленький хлопчик змушений сам дбати про себе, намагатися якось вижити, втриматись. І він пішов шукати чогось, може, свого маленького щастя, адже у Климка нікого не залишилось. Від постійного недоїдання хлопчик ледве тримається на ногах: «Климко підвівся — ноги одразу загули і налилися гарячим, похитнувся, але не впав,... а, тримаючись обома руками за куренів дашок, виступив надвір».
Навкруги лютує війна, вона забирає з собою найдо-рогоцінніше, що є в людини — її життя. Тютюнник зображує війну в жахливих, чорних барвах, адже вона охопила не лише військових — вона відбирає життя у мирного населення, більш того — у невинних дітей. Саме так вона віднйла життя маленького Климка: «Від переїзду вдарила довга автоматна черга. Климка штовхнуло в груди і обпекло так боляче,... що в очах йому попливли червоногарячі плями».
У повісті «Климко» Григір Тютюнник зображує маленького хлопчика Климка. Це узагальнюючий образ дитини під час воєнних дій. Війна забирає життя близьких Климка. Вона зробила його одиноким, нещасним, нікому не потрібним, а потім убила і його.

Письменник палко засуджує війну, оскільки вона руйнує життя людей, їх мрії і сподівання. Вона знищує найдорожче — дітей, майбутнє нації.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар