Самійло Кішка — мужній патріот, вмілий організатор повстання ІV варіант

Самійло Кішка — історичний герой, що не залишав надій втекти з ворожого полону. Він з презирством ставиться до ляха Бутурлака:

Ой ляше Бутурлаче,

Сотнику переяславський,

Недовірку християнський?

Чому він так ставиться до нього? Бо лях Бутурляк зрадив свою країну, свою віру, ще й ворогам допомагає християн катувати! Сильний духом Самійло Кішка, бо терпить потурання та нестачі, але віру свою не змінює:

Бодай же ти того не дождав,

Щоб я віру християнську під нозі топтав!

Хоч буду до смерті біду да неволю приймати,

А буду в землі козацькій голову

Християнську покладати.

Він дуже кмітливий воїн. Коли Алкан-паша пішов до Санжаківни, то Самійло почав вмовляти ляха відкрити земляків. Коли ж лях не піддався, то Самійло Кішка дочекався дорогих напоїв, аби лях напився. А Самійло не пив, а:

То у рукава, то у пазуху, крізь

третю хустку додолу пускав.

Захмелів лях, а Кішка вкрав ключі. Наказав козакам не знімати кайдани, а лише відкрити їх. Повернувся Алкан-паша і наказав перевірити. Нічого не помітили турки. А коли ж полягали вони спати, то козаченьки поскидали кайдани у воду (аби ворога не збудити). Тоді пішли та похапали турків, поскидали з галери. Залишився один лях Бутурляк, та йому Самійло Кішка подарував життя, бо обіцяв той допомогти козакам пройти через Царгород. Так і сталося. Самійло Кішка із козаками вільно пройшли. Самійло Кішка став гетьманом в Україні і відтоді:

Буде слава славна,

Поміж козаками,

Поміж друзями,

Поміж рицарями,

Поміж добрими молодцями!..

Мені сподобався Самійло Кішка, його прагнення бути вільним і звільнити інших. Недарма його обрали гетьманом. Бо він дійсно виявив себе мужнім патріотом: не зрадив Батьківщину і віру ні за які привілеї. Він — вмілий організатор, бо придумав кмітливий план втечі. Ця людина викликає у мене захоплення та повагу.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар