Сатиричний образ Герасима Калитки в комедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»

Відомий український драматург Іван Карпенко-Карий написав чудову комедію «Сто тисяч». У цьому творі зображений головний герой Герасим Калитка, для якого основним змістом життя є збагачення. Кожним своїм словом, кожною дією Герасим показує своє прагнення до збагачення.

Він навіть розучився спілкуватися по-людськи зі своєю дружиною Параскою, а також з друзями. Ще в молоді роки Герасим бив свою жінку, вона «з синяків не виходила». А працювати її змушував нарівні з наймитами. На прохання кума Савки позичити йому гроші, Герасим бере з нього п’ять відсотків і запродажню на волів.

Головне, що непокоїть Калитку, що у сусіда Жолудя землі більше, ніж у нього, а також більше овець та свиней, а значить, і грошей більше. Тому не спиться і не їсться Герасиму.

Ще непокоїть його інший сусід, панок Смоквинов, який продає свій маєток. Відсутність потрібної кількості грошей штовхає Герасима на шахрайські махінації. Але такі вчинки до добра не доводять. Калитку довели до зашморгу. Він не міг пережити, що втратив три тисячі. Пішовши шахрайським шляхом, Калитка сам був обдурений. Заради збагачення Герасим вирішив підсунути Смоквинову фальшиві гроші. Але доля розпорядилася інакше: йому самому замість фальшивих грошей підсунули звичайнісінький папір.

Цією п’єсою Іван Карпенко-Карий закликає нас не опускатися до рівня Герасима Калитки, не втрачати людську подобу. І, кажучи вустами героя п’єси Савки, ніколи у світі не бажати більше грошей, ніж Бог дає.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар