Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)

Бажали ми народові свободи,
Бажали ми, щоб очі він розкрив,
І, як другі освітнії народи,
Для поступу, для правди й щастя жив.
Ці слова, які ще в молоді роки написав Панас Мирний, можна цілком вважати епіграфом до всієї його творчості. Багато віршованих та прозових творів вийшло з-під пера цього талановитого письменника. Але одним з найвідоміших, таким, що приніс йому справжню письменницьку славу, є роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні? ». З особливою гостротою у цьому творі постає проблема вибору життєвого шляху. Герої роману повинні вибрати між діаметрально протилежним — чесною, хоча й небагатою, долею хлібороба й достатком, досягнутим ціною страшного злочину; між спокійним родинним життям і злодійкуватими товариша-ми-п'яницями. Саме такий вибір має зробити головний герой твору — Чіпка Варениченко.

Розумний від природи, кмітливий, працьовитий, гордий, Чіпка гостро переживає соціальну несправедливість. У житті йому небагато зустрічалося добрих людей: баба Оришка, дід Улас, Грицько, Галя — ось, мабуть, і все. Ображальників, навпаки, було вдосталь: батько покинув, землю відібрали, із земства вигнали, мати нерідко лаяла й била, зриваючи на синові злість за своє невдале заміжжя, тяжку працю та злидні. Увійшовши в людський світ з довірливим і щирим серцем, відкритим для всього доброго, Чіпка одразу ж наштовхнувся на глузливо-образливе «байстрюк». Люди перенесли гріх батька на матір та дитину й готові не лише принижувати хлопчика, але й викинути на узбіччя. Нелюбов односельців до хлопця була ніби запрограмована, а сам Чіпка — приречений на самотність. Зрадлива громада відразу ж визнала парубка, коли він став хазяїном, але тільки-но Чіпка став безземельним, вона знову його відкинула. Не дивно, що за таких умов життя хлопця перевелося ні на що. З самого дитинства зростала в серці героя жага помсти. Спочатку об'єктом цієї помсти були горобці, згодом багатій Бородай, що побив за непослух, потім пан, який привласнював плоди селянської праці. Раз ставши на шлях злодійства, розбою, пияцтва, Чіпка вже не міг від нього відмовитися. А той факт, що перші крадіжки й навіть вбивство не були викриті, вселяли впевненість: мене не піймають, я не якийсь там невдаха.

Але ж самотність — страшна річ. Згадаймо героя в ті моменти, йому все вдавалося, коли його не кривдили, коли він мав землю, та повагу громади. Його душа співала, висвітлюючи все найкраще в характері Чіпки — гідність, терпіння, працелюбність. Ми бачимо, що герой дуже хазяйновитий, він хоче мати сім'ю, кохану дружину. Він не цурається ніякої роботи. Саме такого його покохала Галя. Але раптом все змінюється: парубка поступово покидають близькі люди, він залишається в оточенні товаришів-пияк, яких цікавить не він сам, а лише гроші, що він витрачає на горілку. Таке товариство й підбиває Чіпку на злочини. І в цей час не знайшлося нікого, хто б допоміг герою знайти інші шляхи для боротьби: в усьому селі не знайшлося нікого сміливішого й розумнішого. Навіть Галя не змогла зрозуміти Чіпку, розрадити — замість цього сама піднесла йому чарку, покликала товариство. Утім у цей момент у душі героя ще йшла боротьба із самим собою та своєю долею. Але невміння чи небажання людей придивитися до драми, яка відбувається в житті та серці парубка, їхня байдужість, а також образа героя через несправедливість, накопичене зло та жага помсти підштовхують його До хибного шляху. Чіпка свідомо, не для захисту піднімає руку на іншу людину, стає вбивцею. Він виправдовує це помстою за кривду. Але ж кривдили одні, а потерпають від злодія інші.

Так, йому ніхто не прийшов на допомогу, не підтримав, не наставив на вірний шлях. Утім, як на мою думку, становище героя ніколи не було безвихідним. Були в його житті й світлі моменти — знайомство та одруження з Галею, господарювання на землі, вибори у земські гласні. Дружина й мати своєю любов'ю деякий час утримували Чіпку від темних справ. Але він не міг подолати в собі самому нетерпіння та злість на людей. Я вважаю, лише ця злість, сліпа образа керували всіма його вчинками та штовхали його до падіння. У кожної людини в житті бувають злети та падіння, кожного хоча б раз несправедливо ображали, кожен був колись таким само беззахисним, як Чіпка. І хотілося помсти-тися, вчинити справедливий суд. Але ж ми повинні вирішувати, який обрати шлях для відстоювання правди та справедливості; що можна робити, а що — вже за межею людяності. Адже не будь-якими шляхами можна йти до праведного діяння. Треба думати, щоб, борючись проти зла, не скоїти ще більшого й непоправного лиха. Тому не можна вважати Чіпку тільки жертвою обставин та лихої долі. Він — вбивця і не може бути виправданим! Не можна виправдати його злочину, коли він убив сторожа, вирізав разом зі своїми співучасниками мирну сім'ю хуторян.

Як бачимо, головна ідея роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» полягає в тому, що в людину від народження закладено все — і добро, і зло. Якщо життя зруйнує духовні цінності — переможе зло, тоді й може статися трагедія. Саме це трапилося з героєм Панаса Мирного. Зло в душі Чіпки поступово росло й урешті-решт перемогло. Злість на особистих кривдників керувала всіма його вчинками. Навіть після бунту, коли Чіпка змінив спосіб свого життя, він зробив це лише з однією метою — мстити ще дошкульніше. Герой роману — трагічна, морально роздвоєна особистість, яку життя зробило стихійним бунтарем і злочинцем. А поряд з ним були люди, які вірили йому або зне-вірювалися в ньому: баба Оришка, мати, Галя, Гриць-ко, Христя та інші.

Схожі записи з категорії Панас Мирний

Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Вибір подальшого життя в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Шлях Чіпки від правдошукача до кримінального злочинця (за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар