Шлях Чіпки від правдошукача до кримінального злочинця (за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)

Психологія людини чималою мірою залежить від її соціального оточення, від того, як її приймають у суспільстві, яке місце їй там судилося зайняти. Суспільство може підняти людину до недосяжних висот, а може опустити на саме дно. Але не всі люди знають такі злети і падіння, тільки глибокі складні натури. Таким був Чіпка — герой роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

Ще не народившись, Чіпка був приречений суспільством стати «виродком». Його цуралися діти, знущалися над ним. А односельці, проходячи «повз хату, одхрещувалися». Таке несправедливе, по суті, необумовлене ставлення породило в душі дитини образу, зробило її замкненою, настороженою, сприяло виникненню в малій голівці хлопця таких питань, що не кожна доросла людина над ними замислиться. Дитинство Чіпки минуло в невизнанні однолітків, в атмосфері ворожості й недоброзичливості, у поважних розмовах діда Уласа, у казках бабусі, що замінила хлопцеві матір, яка жила в постійних турботах про хліб.

Та доля повернулася до Мотрі і її сина, подарувала їм землю. Нарешті вони вирвалися зі страшних злиднів, зажили по-людськи. Саме на цьому етапі Чіпчиного життя, коли він став справжнім хазяїном, коли його мати помолодшала від несподіваного щастя, коли почали забуватися всі образи і кривди, що рвали серце героя і важким каменем давили йому душу, у час, коли в його серці оселяється прекрасний образ «польової царівни», коли він був ладен літати, у його життя вривається кричуща несправедливість — у нього забирають землю. Та не тільки ниву втратив герой, він втратив набагато більше: віру в справедливість, бажання бути добрим і чесним. Він починає ненавидіти всіх людей. Спочатку своє горе, чорну безнадію він топить у чарці. Але невдовзі заводить дружбу із сумнівною компанією, що призводить його до грабунку. Не бажання легкого хліба штовхнуло Чіпку на шлях злочинства, а бажання помсти, біль його душі. Парубок вважає, що, грабуючи, він відбирає своє добро в багатших, сильніших, у тих, хто його незаконно, несправедливо привласнив. Він називає свої дії рівнянням багатіїв з бідняками.

Та не все людське вмерло в Чіпчиній душі. Прокинувся його бунтарський дух, коли він побачив наругу над правами й вимогами громади. За те, що кинувся захищати діда Уласа, його було побито батогами. Сором, який він пережив у своїй душі, став переломом у його житті. Він став на праведний шлях. Але тільки вдень, коли був хорошим хазяїном, добрим сином. Уночі ж він був розбійником, що не мав жалю. І тільки «польова царівна» повернула його знову до життя, зробила шанованим у громаді. Забулося давне. Та чи надовго!? До нової образи, до нової неправди, що їх так багато зазнав Чіпка на своєму шляху.

Після того, як Чіпку було виведено із земської управи «по неблагонадежности», він почав мститися без розбору, направо і наліво, бити наосліп. Болюча кривда, яка знову впала на його голову, була останнім поштовхом, що зламав життя правдошукача, що зіпхнув його на стежку сліпої помсти, кривавих розправ, що перетворив його на звичайного кримінального злочинця. Але, на мою думку, тільки такі трагічні обставини, яких зазнав Чіпка у своєму житті, змогли зламати його сильну, мужню натуру, перетворити на «пропащу силу».

Схожі записи з категорії Панас Мирний

Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Вибір подальшого життя в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар