Славетний отаман Гамалія (за поемою Т. Шевченка)

Тема козацтва, козацьких походів надзвичайно поширена в українській літературі. І, звичайно ж, не міг обминути її геніальний український поет Тарас Григорович Шевченко.
Показовою в цьому відношенні є поема «Гамалія», названа за ім'ям козацького ватажка, який здійснив морський похід у Туреччину , аби визволити полонених козаків.
Насправді, отаман Гамалія не історична особа. Відомо, що у ХУІІ-ХУІІІ ст. серед козацької старшини було кілька чоловіків на ім'я Гамалія, але жодний з них не брав участі у морських походах. Очевидно, Тарас Шевченко обрав це ім'я тому, що роно було поширене серед запорозьких козаків. Таким чином образ Гамалії вийшов збірний, у якому поет узагальнив найкращі, показові риси козацького ватажка. Він сміливо веде козаків до турецького міста, аби розрубати кайдани, в які закуті брати-козаки, поневолені турками й татарами і вкинуті до хурдиги:
Гамалія по Скутарі —
По пеклу гуляє,
Сам хурдигу розбиває,
Кайдани ламає...

У своїй поемі Шевченко використав мотиви українських народних дум і невільницьких плачів. Саме тому поема перегукується з усною народною творчістю. Шевченко ставив собі за мету правдоподібно відтворити картину морського визвольного походу, атмосферу, яка панує між козаками, їхній настрій та думки. І це вийшло у поета досить вдало й оригінально. Вирушаючи у морський похід, козаки прагнуть рішучих дій. їх не може злякати розбурхане море, що котить свої хвилі, схожі на гори:
Сказилось море.
Не злякає! — і сховались
За хвилі — за гори.

Їх не може злякати бій, який чекає попереду:
Реве гарматами Скутара,
Ревуть, лютують вороги;
Козацтво преться без ваги —
І покотились яничари.

Як відомо, яничарами називалася турецька піхота. Це було привілейоване військо, на зразок гвардії. Яничарів боявся сам турецький народ, бо вони відрізнялися жорстокістю та безжальністю. Та не могли вони злякати славних козаків, які не мали страху у серці ні перед ким. Завзятий отаман Гамалія зміг скерувати незламну козацьку силу у правильному напрямку, тому вони й отримали перемогу. І глибока повага бринить у піснях козаків, які вони співають своєму отаманові:
Слава тобі, Гамалію.
На ввесь світ великий,
На ввесь світ великий.
На всю Україну,
Що не дав ти товариству
Загинуть на чужині!

(2)

Тарас Григорович Шевченко народився і виріс у тій місцевості, де люди свято берегли пам'ять про своїх славних пращурів, про їх бойові походи і героїчні подвиги, про мужність і завзяття. З дитинства Тарас Григорович чув розповіді старих людей, зокрема свого дідуся, про героїчне минуле України, про козацькі походи та народні повстання. Можливо, саме тому історично-героїчна тематика посідає у творчості Великого Кобзаря одне з чільних місць.
У минулому рідного краю увкгу Тараса Шевченка привертав героїзм народу, його безмежна відвага, сміливість, готовність у будь-яку хвилину піти на самопожертву заради щастя Батьківщини, священне почуття побратимства. Саме про почуття побратимства, обов'язку перед своїми товаришами, про сміливих та відважних козаків і їх славетного отамана розповідає Шевченко в поемі «Гамалія».

Головний герой поеми — це не конкретна історична особа, це вигаданий образ. Серед козацької старшини сімнадцятого — вісімнадцятого століть було відомо кілька Гамалій, але жоден з них не брав участі в морських походах, на відміну від героя поеми Великого Кобзаря. Шевченків Гамалія — це своєрідний узагальнений образ, в якому втілилися кращі козацькі риси і талант отамана. Йому болить, що його бойові побратими страждають у полоні в далекому Царграді. Він розуміє, яких страждань і душевних мук вони зазнають, адже козаки — це волелюбні натури. Тому, не вагаючись, не думаючи про власну долю, Гамалія збирає військо і вирушає у сміливий морський поход, щоб визволити своїх братів. Ніщо не лякає славетного отамана: ні скажене море, ні яничари турецького султана. Сміливий отаман зі своїми козаками визволив полонених, аби не згинули вони на чужині. І як подяка з вуст визволених народилася пісня про Гамалію:

Наш отаман Гамалія,
Отаман завзятий:
Забрав хлопців та й поїхав
По морю гуляти...
...із турецької неволі
Братів визволяти.
І хай ця пісня живе ще довго-довго, прославляючи славетних наших прадідів, кращі риси яких Тарас Шевченко втілив в образі отамана Гамалії.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар