Історичне підґрунтя в оповіданні «Над Кодацьким порогом»

Ще з дитинства Адріан Кащенко захопився історією рідного краю, яку продовжував вивчати все життя і матеріали якої широко використовував у своїх творах. Його перу належать такі історичні оповідання, як «Запорозька слава», «На руїнах Січі», «Мандрівка на пороги», а також історичні повісті «Під Корсунем», «З Дніпра на Дунай» та інші.

Оповідання «Над Кодацьким порогом» присвячено реальним подіям, які відбувалися у 1635 році за часів гетьманування Івана Сулими. Ім'я славетного ватажка нереєстрових запорожців назавжди пов'язане з фортецею Кодак, яку під його керівництвом було зруйновано.
Кодак — польська фортеця на Дніпрі, яку побудував французький інженер Боплан біля першого Ко-дацького порогу неподалік від Самари. Фортеця мала відрізати Запоріжжя від українських земель, не пускати козацькі чайки в Чорне море. Поставлена тут залога під командуванням француза Маріона не тільки стерегла прохід до Запоріжжя, але й забороняла козакам ловити рибу та полювати на звірів. А саме це був основний промисел козаків, коли вони не ходили в походи. Таким чином, Запорозька Січ мала самозни-щитися.

Козаки не могли не зреагувати на таке відверте приниження їхніх прав та свободи з боку поляків. Ось чому запорожці під командуванням отамана Івана Сулими зруйнували фортецю (1635 р.). Пізніше гетьману Ко-нецпольському вдалося відбудувати її у 1639 році. Остаточно зруйнував Кодак Богдан Хмельницький, вирушивши в похід на Жовті Води та Корсунь. Сталося це у 1648 році. Саме такі історичні події були причиною зруйнування польської фортеці.

(2)

В оповіданні Адріана Кащенка «Над Кодацьким порогом» зображена історична подія зруйнування Ко-дацької фортеці. Збудована вона була біля першого Козацького порогу, але зайняв її запеклий козацький ворог — коронний польський гетьман Конецпольський.

Головний герой оповідання — кошовий отаман козаків Іван Сулима. Він прибув до фортеці, аби розгро-митй польські війська й звільнити рідну Батьківщину від загарбників: «Повернулося додому військо на чолі із Сулимою, і він узявся здійснювати йвоє давнє бажання: зруйнувати Кодак і йти війною на Польщу».
Темної ночі напали козаки на польське військо, оточили Кодак з усіх боків. Непідготовлені до бою поляки билися слабо й не витримували могутньої козацької сили. Між ворогами спалахнув бій не на життя, а на смерть, і все ж поляки були приречені на поразку: «Невдовзі в Кодаку запалали засіки й будинки, полум'я охопило башти на стінах, і велика пожежа осяяла криваву битву братніх народів...»

Вогнище піднялось до самого неба, знищуючи все на своєму шляху. Поляків ставало все менше, а козаки все прибували й прибували. Нарешті поляки відчули, що всі їх прагнення марні, — цей бій закінчився перемогою війська Сулими.
Кодак був повністю зруйнований, він перетворився на руїни, а переможці-козаки рушили вперед: «Жодна жива душа не проводжала запорожців, тільки Ко-дацький поріг так гучно гув тієї доби й бринів, неначе вигукував услід козакам славу».

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар