Чи варто виправдовувати Чіпку? (за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?») II варіант

Письменники всього світу споконвіку порушували питання сенсу людського існування, намагалися визначити філософські категорії життя і смерті. Чи однозначні відповіді на них дають самі автори? Чи завжди вони пропонують читачеві готову відповідь на складні питання буття? Ні, справді талановитий

автор змушує своїх читачів замислюватися і самим робити висновки, знаходити пояснення. Починаючи із життєвої історії Василя Гнидки, Панас Мирний хотів простежити, як різні люди з різними характерами поступово змушені під тиском життєвих обставин потрапляти на дно суспільства. Бідували мільйони, а злочинцями ставали сотні. Не від боягузтва, не від слабкості, не від хворої психіки став убивцею Чіпка. А від чого ж? І чи варто його виправдовувати?

Якби мені випала доля стати учасником судового процесу над Чіпкою Варениченком, я обрала б собі не роль захисника, а роль судді. І свою звинувачувальну промову я почала б словами: найбільша цінність на землі — людина, позбавляти її життя руками іншої людини — найтяжчий злочин. Звичайно, не можна говорити про позитивне в характері героя. Це і вразлива душа, прагнення до щастя і мрія про те, що він буде чесно працювати на землі, заробляти свій хліб, але чи справді щирим було його юнацьке бажання побороти кривду?

Усе прекрасне в його характері перекреслюється страшним залочином — убивством ні в чому не повинних людей.

А тепер звернемося до страшної правди, яка наводить жах на читача, змушує його здригнутись, замислись... Ось Чіпка малий «поліз у піч, витяг жару у покришку та й виніс у хлівець», щоб наробити пожежі. Виріс трохи. Почав пізнавати природу. «Як схопить горобеня, як крутне за голівку... Не встиг оком моргнути, як в одній руці зостався тулубець, а в другій голівка". Але хлівець хоча б належить багатому сусідові, кривднику Чіпки, а горобеня ж чим завинило?

Виріс Чіпка, горілку пити навчився. Похмелиться і вертає додому, кривдить матір, «як скажений бик налітає на хату! Де вона! Де стара відьма?!» Важко, звичайно, уявити собі, що людина може приймати подобу тварини і що їй може прийти в голову так розмовляти, так поводитись з матір'ю, яка винна перед сином-злодієм лише у тому, що народила і робила для нього, що могла... Але в злодюзі немає нічого людського. Пригадаймо вбивство сторожа. Совість не мучила вбивцю, тому що була залита горілкою.

Потім, в якусь страшну ніч, у Чіпки неначе настає прозріння, постаті забитих ним проходять перед очима, страшний сон роздирає душу. Схаменувся чоловік,вирішив змінити своє життя. Він виступатиме в захисника селян, його виберуть у гласні, або, по сучасному, у депутати. Оберуть, бо не доведена була причетність Чіпки у злочині. Але ж ми це знаємо! І як щиро гнівно він обурюється, коли дізнається про те, що у волості його не було прийнято. Неначе все його колишнє життя можна перегорнути, як прочитану сторінку книги.

Чіпка заспокоєний тим, що перші крадіжки і навіть убивство не були викриті. У нього з'являється впевненість у тому, що він не буде покараний. А перший нерозкритий злочин неодмінно породжує другий.

Читаючи фінал роману, страшні рядки, що описують убивство Чіпкою та його товаришами цілої сім'ї, уже не маєш сумніву в тому, що змальовано тут майже антилюдину, монстра, який знавіснів від горілки, від людської крові, від ненависті до всіх людей.

Я не змогла б захищати цього цинічного, грубого бандита, який на наших очах убиває, грабує, палить, пиячить, замордовує власну дружину, знущається з рідної матері, буквально полощеться у невинній крові, навіть дитячій.

Схожі записи з категорії Панас Мирний

Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Шлях Чіпки від Правдошукача до кримінального злочинця за романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (3)
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (2)
Ідейне значення жіночих образів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Алегоричність назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Проблема вибору в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Вибір подальшого життя в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Шлях Чіпки від правдошукача до кримінального злочинця (за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар