«Чорна рада» П. Куліша — перший історичний роман в українській літературі

«Чорна рада» П. Куліша — перший історичний роман в українській літературі. В його основу лягли події, які мали місце в українській історії: боротьба за гетьманську булаву.

Після смерті Богдана Хмельницького між Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким розгорілася боротьба за гетьманську владу. Для розв’язання конфлікту було скликано все козацтво, а не тільки верхівку, тому раду й назвали «чорною».

Полковник Шрам, Черевань, Кирило Тур та інші передові козаки підтримують кандидатуру Сомка. Його ідеал — незалежна Україна, що не підкоряється іншим державам. Сомко — розумна людина, мудрий державний діяч, справжній герой. «Очі ясні, веселі, як зорі, і вже чи ступить, чи заговорить, то справді по-гетьманськи».

Іван Брюховецький — інший кандидат на гетьманську булаву. Зберегти старовинні закони і звичаї козацтва — ось що обіцяє Брюховецький, якщо стане гетьманом. У народі «ходила з серця до серця думка: Брюховецького величали другом Хмельницького, що іще раз встає за Вкраїну супроти її ворогів і дарує мирові волю». Брюховецький був обраний гетьманом, бо «чернь» пішла за ним, повіривши, що він буде «таким гетьманом, як Хмельницький». На жаль, Іван Брюховецький не став великим гетьманом і не приніс Україні слави. Підступно полонивши і знищивши Якима Сомка, він відмовився від усіх своїх обіцянок, чим викликав у серцях багатьох людей гнів та обурення.

Історія свідчить: вибори влади — це вибір шляху для України. Як видно, на жаль, не всі передвиборчі обіцянки втілюються в життя. Роман П. Куліша — правдиве зображення давніх подій, які відбувалися в нашій Україні. Тоді сталося так, що «Вкраїна розідрана надвоє, проте усім байдуже!» Кажуть, в історії, на жаль, усе йде по спіралі. Утім, будемо сподіватись на краще…

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар