Тема свободи в поемі «Мцирі»

Поема «Мцирі» – один з кращих творів російської романтичної поезії в дусі Байрона. Це вже не романтизм Жуковського , романтизм похмурих казок німецького зразка , це повість про могутню душі , що терпіла страждання на шляху до свободи. У російській літературі в одному ряду з « Мцирі » стоїть, мабуть, тільки «Кавказький полонений» . Її герой – людина , у якого , за визначенням В. Г. Бєлінського , «вогненна душа» , « могутній дух » , « велетенська натура» . Мцирі відноситься до тих бунтівним героям Лермонтова , які кидають виклик долі й залишаються непереможеними , навіть падаючи під її ударами. Дія поеми розгортається на Кавказі – улюбленому просторі російських поетів – романтиків . Кавказ – це вже Росія , але все ж і незнайома земля , що відрізняється від усього звичного , повсякденного, чого уникає всякий романтик . Це край природи приголомшливої ​​краси , край вільних і гордих людей. У 1820-1830 рр. . російська література зачарована Кавказом , і Лермонтову це місце близько як нікому іншому. Його поема «Демон» також присвячена Кавказу. Тільки пізніше Лермонтов сам викриває «свій Кавказ » у романі «Герой нашого часу».

Мцирі – романтично узагальнений образ, близький по духу самому Лермонтову . Його побратим з «Кавказького бранця» – все ж пушкінський образ , і тому відрізняється більшою ліричністю , тягою до роздумів і світлої печалі. Мцирі ж потребує тільки в бою . Але для Лермонтова це герой анітрохи не індивідуалізований , у нього немає навіть імені. Мцирі – це назва грузинського ченця , а не ім’я власне. Лермонтов зобразив якийсь дух , згусток енергії , який прагне до свободи. Він весь охоплений цієї абсолютної пристрастю , і цьому відношенні унікальний. Головне під Мцирі – мрія про свободу . Сила цієї мрії підкреслюється тим , що умови життя і навколишнє хлопчика обстановка повинні були заглушити навіть думка про волю : « похмурий і самотній » , він виріс у задушливих келіях монастиря , бачачи тільки стіни і смиренно молільників ченців. Але в його душі живе пристрасть до свободи , яку він « у темряві ночі вигодував сльозами і тугою ». Ця мрія невіддільна від спогадів про батьківщину. Мцирі не знає , де країна його батьків , але уривчасті спогади дитинства складаються в його мріях « в той дивовижний світ тривог і битв , де в хмарах ховаються скелі , де люди вільні , як орли ». Сила Мцирі не тільки у величі мрії , але і в його активності , в подоланні всіх перешкод , так як на шляху до свободи не тільки монастирські стіни, але і фізична слабкість героя. Втіленням мрії Мцирі стають три дні , проведені ним на волі. Це концентроване вираження сенсу життя взагалі , так як вони до межі заповнені враженнями і пристрастями . Перед ним вперше відкрилося велич природи , він випробував чарівність жіночої краси , пізнав напруга битви і радість перемоги . І хоча йому не вдалося досягти мети , навіть смерть героя сприймається як перемога : ні випробування , ні відчай не зломили його , він до останнього подиху вірний своєму ідеалу .

Залишається тільки незрозумілим , чому Мцирі гине. Нічого не говориться про те , що він був смертельно поранений барсом , якого вбив . Зрозуміло тільки , що він був відірваний від своєї свободи , і ось вже , вдихнувши її повні груди , він не може жити далі. Герой міг би втекти і знайти дорогу на свою батьківщину вільних людей , але якась перешкода стоїть між ним і його свободою. Що це за перешкода ? Швидше за все це особисте відчуття Лермонтова , який відчував свою несвободу все життя і нікуди не міг піти від цього . Образ Мцирі – « улюблений ідеал » (як сказав Бєлінський) Лермонтова. Безсумнівно , це і сам Лермонтов , усе життя мріяв тільки про свободу . « На світі щастя немає , але є спокій і воля» – сказав Пушкін. Лермонтов не згоден з цим. Щастя і воля для нього – одне , але саме цієї волі він не знаходить ніде . Він ще спробував намалювати образ вільного людини в уривках про новгородців Вадимі , але не закінчив його . Так чи інакше свобода небудь існувала колись давно , або буде дана людині тільки після смерті. Образ Мцирі принадний тим , що це людина, що зуміла вкусити своєї свободи , хоча і жорстоко за цією поплатився.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар