Цитатна характеристика Маргарити з роману М. Булгакова « Майстер і Маргарита»

Маргарита Миколаївна – таємна кохана Майстра. Молода жінка тридцяти років , заміжня за « великим фахівцем » , чоловік її любить і добре до неї ставиться , він забезпечений , Маргарита живе у великому особняку і не потребує грошей :

«Вона була красива і розумна. До цього треба додати ще одне – з упевненістю можна сказати , що багато жінок все , що завгодно , віддали б за те , щоб проміняти своє життя на життя Маргарити Миколаївни »

Незважаючи на забезпечену і успішну з боку життя , Маргарита не відчуває себе щасливою:

«Маргарита Миколаївна не потребувала грошей . Маргарита Миколаївна могла купити все , що їй сподобається. Серед знайомих її чоловіка траплялися цікаві люди. Маргарита Миколаївна ніколи не торкалася до примусу . Маргарита Миколаївна не знала жахів життя в спільній квартирі. Словом … Вона була щаслива ? Жодної хвилини ! З тих пір , як дев’ятнадцятирічної вона вийшла заміж і потрапила в особняк , вона не знала щастя ».

Ось як описує Майстер їх першу зустріч з Маргаритою :

« По Тверській йшли тисячі людей , але я вам ручаюся , що побачила вона мене одного і подивилася не те що тривожно , а навіть ніби болісно. І мене вразила не стільки її краса , скільки незвичайне , ніким не бачене самотність в очах ! »

Це була любов з великої літери і з першого погляду , любов до глибини душі , любов , яка оживляє душу і вносить сенс у життя їх обох:

«Вона -то , втім , стверджувала згодом , що це не так , що любили ми , звичайно , один одного давним-давно , не знаючи один одного , ніколи не бачачи » – Майстер . – « Так ось вона говорила , що з жовтими квітами в руках вона вийшла в той день , щоб я нарешті її знайшов , і що якби цього не сталося , вона отруїлася б, тому що життя її порожня» .

Саме любов до Майстра , до людини геніальному , талановитому виявилася справжньою потребою Маргарити , бо « ​​у неї була пристрасть до всіх людей , які роблять що-небудь першокласно » :

«Що потрібно було цій жінці , в очах якої завжди горів якийсь незрозумілий вогник , що потрібно було цієї трохи косить на одне око відьмі , яка прикрасила себе тоді весною мімозами ? … Очевидно , вона говорила правду , їй потрібен був він , майстер , а зовсім не готичний особняк , і не окремий сад, і не гроші. Вона любила його , вона говорила правду ».

Поки Майстер працював над романом про Понтія Пілата , Маргарита жила їм , його творчістю , підтримувала його у всьому. Крім цього , їх спільне проведення часу було наповнене довірою , відкритістю , турботою і розумінням :

«Вона приходила , і першим боргом одягала фартух , і у вузькій передній , де знаходилася та сама раковина , якою пишався чомусь бідний хворий , на дерев’яному столі запалювала керосинку , і готувала сніданок, і накривала його в першій кімнаті на овальному столі …
… А вона , запустивши у волосся тонкі з гостро відточеними нігтями пальці , перечитувала написане, а перечитавши , шила ось цю саму шапочку. Іноді вона сиділа навпочіпки біля нижніх полиць або стояла на стільці біля верхніх і ганчіркою витирала сотні запорошених корінців. Вона обіцяла славу , вона підганяла його і ось тут-то стала називати майстром. Вона чекала цих обіцяних вже останніх слів про п’ятого прокуратора Іудеї , співуче і голосно повторювала окремі фрази , які їй подобалися , і говорила , що в цьому романі її життя ».

Після першої невдалої спроби надрукувати роман , Маргарита продовжувала вірити у Майстри і в цінність його праці . Вона вмовляла його не здаватися і надрукувати уривок з роману в іншого редактора:

« Пошепки вигукував , що він її , яка штовхала його на боротьбу , нітрохи не звинувачує , о ні , не звинувачує ! »

Хоч і її саму дуже підкосила вся ця несправедливість стосовно Майстру з боку літературного світу Москви:

«Моя кохана дуже змінилася (про спрута я їй , звичайно , не говорив. Але вона бачила , що зі мною коїться щось недобре ) , схудла і зблідла , перестала сміятися і все просила мене вибачити її за те , що вона радила мені , щоб я надрукував уривок ».

Маргарита сміливо , віддано і пристрасно вірить у свого коханого, намагається зробити все , щоб полегшити його страждання , готова на все:

«Вона взяла їх , поклала в сумочку , стала цілувати мене і говорити , що їй легше було б померти , ніж залишати мене в такому стані одного , але що її чекають , що вона підкоряється необхідності , що прийде завтра . Вона благала мене не боятися нічого »

Вона не здається навіть після того , як Майстер спалює рукопис нещасливого роману , Маргарита ні на секунду не допускає думки про те , щоб покинути його. Вона віддана душею і йому , і його таланту :

«Я тебе вилікую , вилікую , – бурмотіла вона , впиваючись мені в плечі , – ти відновиш його . Навіщо , навіщо я не залишила у себе один примірник ! »

«Очі її випромінювали вогонь , руки тремтіли і були холодні . Спершу вона кинулася мене цілувати , потім , хрипким голосом і стукаючи рукою по столу , сказала , що вона отруїть Латунського ».

«Вона оскалом від люті , щось ще говорила невиразно . Потім , стиснувши губи , вона почала збирати і розправляти обгорілі аркуші . Це була якась глава з середини роману , не пам’ятаю яка. Вона акуратно склала обгорілі листки , загорнула їх у папір , перев’язала стрічкою. Всі її дії показували , що вона сповнена рішучості і що вона опанувала себе . Вона зажадала вина і , випивши , заговорила спокійніше ».

Після цього інциденту Маргарита приймає рішення у всьому зізнатися чоловікові і бути з Майстром у відкриту , незважаючи на його невдачу і пророченную злидні. При цьому Маргарита не хоче безчестити чоловіка:

« Ось як доводиться платити за брехню , – говорила вона , – і більше я не хочу брехати. Я залишилася б у тебе і зараз , але мені не хочеться це робити таким чином . Я не хочу , щоб у нього назавжди залишилося в пам’яті , що я втекла від нього вночі . Він не зробив мені ніколи ніякого зла ».

Для Маргарити її життя – це Майстер , і ніщо інше не може бути важливіше цього :

«Я гину разом з тобою . Вранці я буду в тебе »

Після того , як Майстер пропав , і Маргарита не знає , що він потрапив у клініку для душевнохворих , вона нескінченно страждає і звинувачує себе :

«Так, так , так, така ж сама помилка! – Говорила Маргарита зимою , сидячи біля печі і дивлячись у вогонь , – навіщо я тоді вночі пішла від нього ? Навіщо ? Адже це ж божевілля ! »

Образ Маргарити – це образ справжньої жіночої натури , пристрасної , інтуїтивної :

« Прокинувшись , Маргарита не заплакала , як це бувало часто , тому що прокинулася з передчуттям , що сьогодні нарешті щось станеться. Відчувши це передчуття , вона стала його підігрівати і ростити в своїй душі , побоюючись , щоб воно її не покинула …

… Я вірую ! – Шепотіла Маргарита урочисто , – я вірую ! Щось станеться! Не може не відбутися , тому що за що ж , справді , мені послана довічна борошно ? Зізнаюся в тому , що я брехала і обманювала і жила таємним життям , прихованої від людей , але все ж не можна за це карати так жорстоко ».

Вона шляхетна жінка, що не додає зайвої важливості світу матеріальних цінностей . З прислугою вона добра , ввічлива і щедра :

«Маргарита Миколаївна пішла в спальню і вийшла звідти , тримаючи в руках пару панчіх і флакон одеколону. Сказавши Наташі, що вона теж хоче показати фокус , Маргарита Миколаївна подарувала їй панчохи і склянку і сказала , що просить її тільки про одне – не бігати в одних панчохах по Тверській і не слухати Дарину . Розцілувати , господиня і домробітниця розлучилися ».

Майстер не покидає її , вона говорить з ним у своїх думках :

«Ти розлюбив мене ? Ні, я чомусь цьому не вірю . Значить , ти був засланий і помер … Тоді , прошу тебе , відпусти мене , дай мені нарешті свободу жити , дихати повітрям ».

Маргарита на все готова , щоб знайти коханого:

«Ах , право , дияволові б заклала душу , щоб тільки дізнатися , живий він чи ні ! »

Маргарита розумна , горда , смілива , щира , пристрасна . Але заради Майстра вона готова відкинути гордість , проявивши максимально всі свої сильні якості :

«Вибачте , вибачте , – бурмотіла покірна тепер Маргарита , – я , звичайно , розсердилася на вас. Але , погодьтеся , коли на вулиці запрошують жінку кудись у гості … У мене немає забобонів , я вас запевняю , – Маргарита невесело усміхнулася , – але я ніколи не бачу ніяких іноземців , спілкуватися з ними у мене немає ніякого полювання … і крім того , мій чоловік … Моя драма в тому , що я живу з тим , кого я не люблю , але псувати йому життя вважаю справою негідним. Я від нього нічого не бачила , крім добра … »

«Я адже людина нещасний , і ви користуєтеся цим. Лізу я в якусь дивну історію , але , клянуся , тільки через те , що ви поманили мене словами про нього! »

Її переживання через зникнення Майстри відбилося і на її душевному стані. І на зовнішності :

«Ви порядно постаріли від горя за останні півроку » , – Азазелло .

Від розпачу Маргарита готова на все – на зустріч з іноземцем , на союз з нечистою силою , на те , щоб бути господинею на балу у сатани – аби знову бути з коханим:

«Ні , стривайте … Я знаю , на що йду . Але йду на все через нього , тому що ні на що у світі більше надії у мене немає. Але я хочу вам сказати , що , якщо ви мене погубите , вам буде соромно ! Так , соромно ! Я гину через любов ! »

« О ні ! – Вигукнула Маргарита , вражаючи проходять , – згодна на все , згодна виконати цю комедію з натиранням маззю , згодна йти до біса на пасочки . Не віддам ! »

Коли Маргарита намазався чарівним кремом Азазелло , її душа і пристрасть вириваються на свободу :

«Маргарита відчула себе вільною , вільною від усього . Крім того , вона зрозуміла з усією ясністю , що саме сталося те , про що вранці говорило передчуття , і що вона залишає особняк і колишню своє життя назавжди ».

Неймовірний політ на щітці :

« Невидима і вільна! Невидима і вільна! »

Маргарита по дорозі на бал громить квартиру критика Латунського , через статей якого Майстер захворів :

« Руйнування , яке вона виробляла , доставляло їй пекуче насолоду , але при цьому їй весь час здавалося , що результати виходять якісь мізерні ».

Однак при цьому вона залишається справжньою благородної жінкою. Побачивши , що налякала дитину , вона припиняє погром , її гнів вщухає. Вона намагається заспокоїти дитину і розповідає йому казку про себе :

«Я тобі казку розповім , – заговорила Маргарита і поклала розпалену руку на стрижену голову , – була на світі одна тітка . І у неї не було дітей , і щастя взагалі теж не було. І ось вона спершу багато плакала , а потім стала зла … – Маргарита замовкла , зняла руку – хлопчик спав ».

При зустрічі з Воландом Маргарита веде себе найкращим чином , демонструючи силу своєї натури , бо « ​​надія на те , що там їй вдасться домогтися повернення свого щастя , зробила її безстрашної ». Маргарита з честю проходить через випробування Бала :

«Так і притому ви самі – королівської крові» – каже їй Азазелло .

«Чим далі я говорю з вами , – люб’язно відгукнувся Воланд , – тим більше переконуюся в тому , що ви дуже розумні ».

« Ми вас випробовували , – продовжував Воланд , – ніколи і нічого не просіть! Ніколи і нічого , і особливо у тих, хто сильніший за вас . Самі запропонують і самі все дадуть ! Сідайте , горда жінка ! »

Після того , як їй пропонують винагороду за роль , яку вона з честю виконала , Маргарита спочатку просить не того , що хоче насправді , під враженням від того, що відбувається , від втоми і з почуття відповідальності , як і належить Королеві :

«Ні, – з силою відповіла Маргарита , – я знаю , що з вами можна розмовляти лише відверто , і відверто вам скажу: я легковажна людина . Я попросила вас за Фріду тільки тому , що мала необережність подати їй тверду надію. Вона чекає , месір , вона вірить у мою міць . І якщо вона залишиться обманутою , я потраплю в жахливе становище . Я не буду мати спокою все життя. Нічого не поробиш ! Так вже вийшло » .

Але Воланд не має наміру карати її за це , і нарешті Марнаріта оголошує своє справжнє бажання :

«Я хочу , щоб мені зараз же , цієї секунди , повернули мого коханця , майстра , – сказала Маргарита , і обличчя її спотворилося судомою ».

«Маргарита відразу впізнала його , простогнала , сплеснула руками і підбігла до нього. Вона цілувала його в лоб , в губи , тулилася до колючої щоки , і довго стримувані сльози тепер бігли струмками по її обличчю . Вона вимовляла тільки одне слово , безглуздо повторюючи його :
- Ти … ти , ти … »

Маргарита позбавлена ​​забобонів , вона нікому не нашкодила , просто отримала те , без чого не могла жити :

« Як я щаслива , як я щаслива , як я щаслива , що вступила з ним в угоду! О, диявол , диявол! Доведеться вам , мій милий , жити з відьмою ».

Її любов до Майстра нескінченна:

« Мій єдиний , мій милий , не думай ні про що. Тобі занадто багато довелося думати , і тепер буду думати я за тебе ! І я ручаюся тобі , ручаюся , що все буде сліпуче добре .

Я через тебе всю ніч вчора тряслася нагая , я втратила свою природу і замінила її новою , кілька місяців я сиділа в темній комірчині і думала тільки про одне – про грозу над Єршалаїмом , я виплакала всі очі , а тепер , коли обрушилося щастя , ти мене переслідуєш ? Ну що ж , я піду , я піду , але знай , що ти жорстокий чоловік! »

Після того , як Азазелло отруїв і оживив її , ми читаємо такий опис Маргарити :

« Навіть у наступаючих грозових сутінках видно було , як зникало її тимчасове ведьмино косоокість і жорстокість і буйність рис . Особа покійної посвітлішало і , нарешті , пом’якшало , і оскал її став не хижим , а просто жіночним страждальницьким оскалом ».

Маргарита знайшла своє заслужене і вимучене щастя і спокій поруч з коханим Майстром , своєю любов’ю і вірою врятувала його , пройшла через неймовірні випробування без тіні сумніву і докору .

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар