Уболівання за долю рідного краю в ліро-епічній поемі М. Рильського «Слово про рідну матір»

Друга світова війна сколихнула у світі національні патріотичні почуття, які в попередні роки більшість письменників мусили ховати в глибині душі, аби не носити тавра націоналіста. Але в грізні роки війни, коли українська земля розривалася від вибухів бомб, коли палали її міста і села, коли страждав її народ, на перше місце в художній свідомості справжніх митців вийшла пекуча тривога за долю України та її людей. Мужнім поетичним закликом боронити Україну пролунала в той час ліро-епічна поема Максима Рильського «Слово про рідну матір», у якій поет не тільки кликав людей на боротьбу проти фашистських загарбників, а й прагнув розбудити національну свідомість українців, нагадати їм «чия правда, чия кривда і чиї ми діти».

З великою любов'ю відтворив автор у своїй поемі образ України — її героїчну історію, невмирущу культуру, чарівну природу. Поема починається уславленням рідної землі, її степів, могутнього Дніпра. Землею Тараса Шевченка називає доет Україну. Рильський кличе з глибини сторіч найбільші святині українського народу — народну пісню, «печаль і радість нашу»; «мандрівника» Сковороду «з припорошілими саквами»; «Енеїди» владний сміх»; «гарячу думу Кобзаря»; «струни Лисенка живії»; золоту зорю слави «круг Заньковецької Марії»; згадує козацькі походи, «іржання коней бойових».
Непоборність українського народу поет стверджує рядом риторичних запитань, у яких чується відповідь: ніхто і ніколи не завоює його рідний край, ніяка ворожа сила не подолає народу, у якого таке героїчне і славне минуле, який мав таких славних пращурів:

Хто може випити Дніпро,
Хто властен виплескати море,
Хто наше злото-серебро
Плугами кривди переоре,
Хто серця чистого добро
Злобою чорною поборе?
Максим Рильський вірить у перемогу українського народу в боротьбі з нападниками:
Ні! Сили на землі нема
І сили на землі не буде,
Щоб потягти нас до ярма,
Щоб потоптати наші груди...

Поет прославляє рідний народ, вірить, що народ, який дав світові стільки духовних цінностей і мистецької краси, не може бути поставлений загарбниками на коліна.
«Слово про рідну матір» — це гімн, проспіваний Максимом Рильським на честь рідної Батьківщини, її народу, у цьому творі поет оспівує її велич, висловлює непохитну віру в безсмертя України.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар