Уславлення краси і величі рідної мови у творах М. Рильського і В. Сюсюри

Збагнути силу слова, красу і велич рідної української мови допомагає нам патріотична лірика Максима Рильського і Володимира Сосюри, побратимів по перу, чия поезія, за образним висловом Дмитра Загула, — «найкраще з земних чудес, що слово складаєщ до слова, — чи то не дарунок небес!».
Максим Рильський і Володимир Сосюра творили в часи ідеологічного терору, коли писати патріотичні твори, оспівувати красу рідної землі та мови дорівнювало балансуванню на краю глибокої прірви. Проте ці два митці невтомно зізнавалися в любові до «солов'їної» української мови, що означало і любов до рідного краю. Бо, як писав Сосюра:
О, мово вкраїнська!.. Хто любить її,
Той любить мою Україну.

Твори поетів є величальними піснями українській мові, у них бринить любов до кожного її слова, до кожного звуку. На думку Сосюри, українська мова — одна з най-прекрасніших у світі, вона є безцінним-скарбом:
О місячне сяйво і спів солов'я,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря бриліантів, це — мова моя.
Це — мова моєї Вкраїни.
Як неоціненне духовне багатство, що передається з покоління в покоління, розглядає мову і М. Рильський. У вірші «Рідна мова » поет простежує всю історію рідної мови, що відбиває горе і радість народу, перемоги і важкі часи, «гулстоліть»і «шум віків», «неволі стогін, волі спів». Як тонкий знавець мовних проблем, Рильський у поезії «Мова» радить нам вчитися у народу:

... Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Поет закликає до глибоко вивчення мови, до засвоєння її багатств, дбайливо зібраних попередниками:
Не бійтесь заглядати у словник,
Це пишний яр, а не сумне провалля...

Свою любов до рідної мови Максим Рильський виражав не оспівуванням її пісень, хоча є й таке, а турботами про її долю. Поет розумів, що коли мова піде в забуття, зникне і народ. Про це казав і Сосюра: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема». І щоб наш народ не розсіявся поміж іншими народами, прислухаймося до мудрої поради Максима Рильського:
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар