Утілення в образі Роксолани найкращих рис українського народу за романом П. Загребельного

Уже майже чотириста років у Стамбулі стоїть кам'яна восьмигранна усипальниця Роксолани — єдиної султанші в тисячолітній історії могутньої Османської імперії. Більше того — єдиної жінки в усій історії цієї землі, що була удостоєна таких почестей, жінки, до якої й сьогодні у турків якесь особливе ставлення. Весь світ не перестає дивуватися, як могла проста українська дівчина-бранка досягти такого високого становища в могутній тоді Османській державі. Її ім'я стало легендою, назавжди ввійшло в світову історію.
До життєвої долі Роксолани зверталося чимало митців, намагаючись переосмислити її, ввести неповторний образ української дівчини і турецької султанші у свої твори. Відомий український письменник, автор великої кількості історичних романів Павло Загребель-ний теж звернувся до образу Хуррем.,У результаті світ побачив чудовий роман під назвою «Роксолана».

Павло Загребельний у своєму творі подав багатогранний образ Анастасії Лісовської, яку весь світ знає під іменем Роксолана. Змалював його в розвитку, від самого дитинства дівчини, показавши,- в якій сім'ї виростала вона, якими були її батьки, що впливало на формування її як особистості. У результаті Роксолана постає перед читачем не просто турецькою султаншею, а українкою, що досягла такого високого становища.

В образі Хуррем письменник втілив найкращі риси не тільки українських жінок, а взагалі — українського народу. Роксолана — справжня патріотка своєї країни. Опинившись далеко від рідної землі, живучи в розкоші і достатку, вона не забула про біди свого народу, про набіги татарських орд, які винищували міста і села, вбивали людей, брали в полон, а потім продавали на невільницьких ринках. Маючи велику владу, найбільшу, що мала колись жінка в цій державі, Хур-рем скористалася нею на благо рідної землі. Вона подарувала Батьківщині 40 вільних років, коли Україна могла повноцінно розвиватися і квітнути. Вона сцрия-ла відбудові міст, церков у рідному краї, забезпечувала мир у своїй Вітчизні.

Роксолана постає перед читачем надзвичайно розумною жінкою, однією з найосвіченіших на той час. Її прагнення до знань було помітне ще в дитинстві, коли вона вчилася у вікарія Скарбського. Вже тоді був помітний її легкий норов, який дістався дівчині у спадок від матусі. Саме цей норов допоміг їй стати султаншею.
В образі Роксолани Павло Загребельний втілив найкращі риси українського національного характеру, риси, які дозволили дівчині-бранці стати султаншею і залишитися у віках, що говорить про великий потенціал українців.

(2)

Історичний роман Павла Загребельного «Роксолана» користується надзвичайною популярністю й любов'ю читачів. Автор цього роману вирішив піти шляхом найточнішого дотримання історичної істини, використовуючи лише вірогідні джерела й відкидаючи все непевне. Ним була оброблена численна кількість документів, хронік, випадкових записів, а також достовірних листів самої Роксолани до Сулеймана і до польського короля Зигмунда-Августа. Ось чому роман вийшов надзвичайно яскравим, реалістичним і дуже цікавим. Письменник зміг наблизити постать Роксолани до сучасного читача, перетворивши її з оповитої легендами незнайомки у реальну особистість.

Майже сорок років ця українська дівчина, справжнє ім'я якої Настя Лісовська, була володаркою безмежної Османської імперії. У романі розповідається про дитинство Роксолани, про те, як вона потрапила до Туреччини. Ще п'ятнадцятирічною дівчиною вона була взята у полон татарською ордою. Потрапивши на кафський невільницький ринок, Настя Лісовська була продана у рабство і потрапила у гарем турецького султана Сулеймана. І там, перемагаючи душевний біль від перебування на чужині, вона вже за рік вибилася з простих рабинь-одалісок у султанські жони. Завдяки гострому розуму й веселій українській вдачі мала багато прихильників і відзначалася глибоким розумом. Вона оволоділа кількома мовами, постійно читала книжки з султанської книгозбірні. У ті часи Роксолана була однією з найосвіченіших жінок у світі і відіграла значну роль у політичному житті Османської імперії 20-50-х років XVI століття.
Як відомо, український народ відрізняється веселою вдачею, гострим допитливим розумом, природною кмітливістю й глибокою мудрістю. Саме ці національні риси увібрала в себе Роксолана, не раз дивуючи Європу своєю необмеженою владою над султаном Сулейманом.

У тисячолітній історії могутньої Османської імперії, та й взагалі в усій історії цієї землі, Роксолана була єдиною жінкою, що удостоїлася такої честі — мати необмежену владу.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар