В. Стус — незламний лицар правди і свободи

Тернистий судився шлях українському поетові Василеві Стусу. Довелося йому йти через колючки, бо був він людиною кристально чесною, нетерпимою до неправди і несправедливості, людиною, яка не боялася говорити вголос свої думки в страшний час гонінь української інтелігенції, яка сміливо ставала на захист правди і свободи. Василь Стус був наділений такими рисами, які вважаються за найкращі, але саме його чесність і безкомпромісність призвели поета до життє- . вої трагедії.

Скільки поневірянь довелося зазнати митцеві через свої високі переконання, через бажання бути українцем, боронити права свого народу, відстоювати правду. Його було названо «державним злочинцем», двічі заарештовано і засуджено на 15 років таборів і заслань. Доля Василя Стуса нагадує долю Григорія Многогрішного з роману Івана Багряного «Тигролови». І Стус, і Многогрішний постраждали за свою любов до Батьківщини, за відстоювання людських прав, за чесність. Але у випадку зі Стусом — це не вигадка, а жорстока реальна дійсність. Вражає стійкість поета у тяжких випробуваннях, що йому приготувала доля. У його віршах, що є свого роду сповідями в'язня, ми не знайдемо жодного рядка, в якому б він проявив свій розпач, в якому б висловив свої сумніви з приводу правильності обраного життєвого шляху. Навпаки, з поезій Стуса лунають заклики до боротьби, виклик долі і навіть смерті. З великою людською гідністю і чистим сумлінням поет пише:
Як добре те, що смерті не боюсь я
і не питаю, чи тяжкий мій хрест,
що перед вами, судді, не клонюся
в передчутті недовідомих верст...

Так писав Василь Стус у поезії «Як добре те, що смерті не боюсь я...», що є поетичним і громадянським маніфестом цього незламного лицаря правди і добра. Ця поезія сприймається як своєрідний монолог несправедливо засудженого поета — мужньої людини, патріота, борця, який вірить у свою правоту та майбутню перемогу добра і справедливості.

Василь Стус не зрікся своїх переконань, не зламався під тиском своїх катів. Навіть помер поет з гідністю, якщо можна так сказати, залишившись назавжди в пам'яті своїх нащадків борцем за правду і свободу.

(2)

В українській літературі постать Василя Стуса стоїть осторонь. Це пояснюється тим, що він був надзвичайно специфічною особистістю, неповторною індивідуальністю й справжнім митцем у своїй творчості. Духовну глибину його особистості'передають поетичні твори, які за життя Василя Стуса так і не побачили світ. Вони відзначаються філософською заглибленістю, інтелектуальністю та експресивністю. Але головне, що вражає в його творах, це сила духу, яка була притаманна характеру поета. Ім'я Стуса стало символом мученика, борця за незалежну Україну. Він був справжнім лицарем двадцятого століття, який до останнього свого подиху боровся за правду, справедливість та свободу. Категорично не приймав фальш, насильство над думкою і реагував на це імпульсивно, не прикриваючись маскою такого собі добродія.

У цьому відношенні показовою я вважаю поезію «Терпи, терпи — терпець тебе шліфує...» У ній поет чітко відтворив своє життєве кредо, основу свого світогляду. Незважаючи на те, що власна доля Василя Стуса була трагічною, бо майже весь час він перебував ув'язненим, кинутим у заслання, він не зробив ані кроку назад. Прбдовжуючи писати неугодні уряду твори, він викривав моральне знелюднення людини, показував на прірву між словом і ділом, між ідеєю та її реальним здійсненням. За своє правдиве слово був жорстоко покараний. Але правді й твердим своїм переконанням поет не зрадив. Саме про це і розповідає вищезгадана поезія:

Терпи, терпи — терпець тебе шліфує,
сталить твій дух — отож терпи, терпи.
Ніхто тебе в недолі не врятує,
ніхто й не зіб'є з власної тропи.
На ній і стій, і стій, допоки скону,
допоки світу й сонця — стій і стій.

Поет переконаний, що той шлях, який судилося йому пройти, він повинен пройти гідно, не скаржачись на негаразди й нещастя:

Торуй свій шлях, той, що твоїм назвався,
той, що обрав тебе, як побратим.
До нього змалку ти заповідався
сумним осердям, поглядом сумним.
Василь Стус героїчно витримав усе те, що випало йому на долю, усі страждання й лихо, приниження й розчарування. І тому його по праву називають незламним лицарем правди й свободи.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар