Викриття прислужництва і зазнайства в байці Л. Глібова «Цуцик»

У дитинстві Леонід Глібов, слухаючи казки своєї бабусі, помітив, що у всіх звірів, як і в людей, є свої характерні риси і звички. Хлопець часто замислювався над тим, що і в казках є тварини добрі і злі, що і в звірів є свої царі і пани, які бувають жорстокими і безжалісними. Малий Леонід сприймав тварин як розумні істоти. Йому здавалося, що вони справді вміють думати і говорити. Тому й не дивно, що дорослий Леонід Глібов звернувся у своїй творчій діяльності до жанру байки, він населив свої байки тваринами і птахами, які насправді уособлювали людей.

Одним з таких творів, де діють тварини, в образах яких легко можна впізнати певні типи людей, є байка Цуцик». У цій байці за допомогою контрастного зіставлення, що розкривається в діалозі двох собак — чесного трударя Бровка і панського прислужника Цуцика, Леонід Глібов викриває такі явища, як прислужництво, улесливість, паразитизм, пристосуванство. Автор засуджує хвалькуватих вискочок і панських прислужників, які забули про своє коріння, втратили почуття власної гідності, людської гордості, і заради подачок з панського столу ходять перед панами «по-вченому», на задніх лапках. До того ж, опинившись у панських горницях, ці підлабузники запаніли, стали зухвалими і чванливими, почали зверхньо ставитися до простих трудівників. Так, Цуцик, розповідаючи про своє життя, дорікає Бровкові, що в того хвіст у реп’яхах, а в нього — чистий, і «лапки сухенькі». А на зауваження Бровка, що колись і Цуцик щеням «замурзаний під лавою тинявся», панський прислужник, спесиво глянувши на Бровка, відповів:

…То колись було, та загуло…

Дивись тепер і не рівняй малого!

Цуцик вважає себе розумним, бо зумів добре влаштуватися в житті. Він навіть хизується своїм вмінням «по-вченому » ходити і зовсім не замислюється над своєю справжньою сутністю.

Викриваючи у своїй байці такі людські вади, як лакейське прислужництво, улесливість, паразитизм, зазнайкуватість і хвалькуватість вишколених панських лакиз, Леонід Глібов висловлює своє гостро-негативне ставлення до людей такого типу, при цьому він одночасно виступає на захист трудящої людини.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар