«Вишневий цвіт» української культури (до творчості М. Вороного)

I.       Місце М. Вороного в історії української культури. (Микола Вороний посідає помітне місце в історії української культури кінця XIX — початку XX століття. Він був талановитим поетом, критиком, істориком, театральним діячем, пере­кладачем, актором і журналістом. На його поетичній творчості виховувалося не одне покоління українських поетів, але публіцистичний і науковий доробок митця так і залишився майже невідомим на Батьківщині.)

II.    Творчі пошуки свого місця в літературі.

1.     Неоднозначність постаті М. Вороного. (У творчій біографії поета періоди піднесення змінювалися періодами зневіри. Його захоплення робітничим рухом у Росії і Австрії, революційними ідеями змінювалися естетичними шуканнями та ідеями «чистого мистецтва», бажання віддати себе служінню громаді змінювалося пошуком естетики в стражданнях.)

2.     Творча біографія М. Вороного. (Творчу біографію М. Вороного важко по­ділити на якісь періоди. Із упевненістю можна говорити лише про певні цикли творів і настрої, що домінують у них. Лірика М. Вороного по-своєму інтерпретує настрої у суспільстві кінця XIX — початку XX столітгя. Він не мав твердості і відваги Лесі Українки, гнівної сили Івана Франка, а тому часто опускав руки («умів лише ридать»). Та разом з тим, у багатьох його творах проступає оптимістичний, бадьорий світогляд поета. Він активно реагує на події, що відбуваються в суспільстві, описує тяжке життя уярм­леного народу, захоплюється високими почуттями людського серця.)

3.     Мрії М. Вороного про майбутнє справедливе суспільство. (Микола Воро­ний як поет і культурний діяч був у постійному пошуку ідей, шо змінять суспільство, зроблять його кращим і справедливішим. У 1901 році він наді­слав листи багатьом письменникам, у яких просив прислати свої твори до друку в альманасі «З-над хмар і долин». Єдина вимога до цих творів — це безтенденційність і «європеїзм». Микола Вороний мріяв змінити тональ­ність української літератури, відійти від її «шароварності». Він вірив, шо оновлена література сприятиме демократичним змінам у суспільстві.)

III.   Значення творчості М. Вороного. (Творчість Миколи Вороного до останньо­го часу була «білою плямою» в історії української літератури. А проте, вона має велике значення для нашої культури, адже це живий голос учасника ди­намічних і трагічних подій кінця XIX — початку XX століття. Творчий доро­бок Миколи Вороного став частиною того підмурку, на якому стоїть будова української поезії.)

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

Залишити коментар