Як у п’єсі А. С. Грибоєдова «Горі від розуму» сполучаються риси комедії й драми?

«Горі від розуму» - це унікальний утвір А.С. Грибоєдова, оскільки сполучає в собі риси комедії й драми. Сам письменник прекрасно усвідомлював, що створює добуток, несхоже на звичайні, традиційні зразки комедійного жанру. Уже після завершення роботи над п'єсою Грибоєдов визначив її жанр як «драматичну картину».

У чому ж проявляються риси классицистической комедії в добутку? В «Горі від розуму» формально були дотримані закони трьох єдностей (місця, часу, дії), збережені повчальність назви, традиційні комічні амплуа: Чацкий - невдачливий коханець; Молчалин - щасливий коханець і хитрун; Софія - розпещена сентиментальна дівиця; Фамусов - батько, якого всі обманюють, у той час як він стурбований вигідним шлюбом дочки; Ліза - прониклива, спритна служниця. Все це дозволяє з повним правом віднести твір Грибоєдова ккомедии.

Але не можна забувати про те, що тон в «Горі від розуму» задає зовсім не комедійний початок. В основі добутку лежить соціально-політичний конфлікт: зіткнення мракобісів з виразником передових ідей. І вирішується цей конфлікт, природно, не в комедійному плані

«Горі від розуму» - це гармонійний сплав сцен комедійних і драматичних. А.В. Луначарский справедливо зауважувала: «Комедія “Горі від розуму» - драма про катастрофу розуму людини в Росії, про непотрібність розуму в Росії, про скорботу, що випробовував представник розуму в Росії».

Драма головного героя Чацкого полягає в тім, що він терпить горе від свого розуму, від розуму, що пробудився, глибокого у своєму критичному відношенні до миру фамусових і скалозубів. Але розум Чацкого слабшав у розумінні об'єктивних законів розвитку суспільства. Тому герой неспроможний у визначенні правильних шляхів і діючих методів боротьби за перетворення дійсності

Чацкий вірив у те, що кріпак лад можна змінити й виправити впливом шляхетних, гуманних ідей. Ще більш важкою драмою для Чацкого була катастрофа його особистих надій, свідомість того, що він виявився відкинутим у своїх кращих прагненнях, любові Ксофье.

Показуючи невдачу свого героя, Грибоєдов своїм добутком зміцнював думку про необхідність переходу до більше діючих засобів боротьби із кріпосницькою реакцією

Сполучення комедійного й драматичного в «Горі від розуму» примхливо й, у той же час, органічно, природно. Своєрідність п'єси Грибоєдова в тім і складається, що в ній не виділяється особливо, нарочито якась одна, що веде тенденція життя - драматична або комедійна. Вони розглядаються разом, у тісному з'єднанні друг сдругом.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар