Явище мережетури: українська література в Інтернеті

Явище мережетури: українська література в Інтернеті
Дев'яності роки минулого століття принесли з собою чергову технологічну революцію: стільникову і телефонію й Інтернет. Віртуальні простори останнього, як з'ясувалося, мають потужний потенціал до надання потрібної інформації й тепер виступають як новий особливий жанр чи, радше, вид чи вимір літератури. Одна з неусталених його назв - мережетура - це калька від російського сетература - слова, яке утворюється поєднанням частин слів "сеть" (переклад слова інтернет - міжнародна мережа з англійської) і "литература".
Поряд із інтелектуальною літературою й масовим чтивом інтернет має свої особливості. Інтернет - це окремі програми-тексти ("веб-сторінки", "інтернет-сторінки" або "сайти"), котрі зазвичай не читають, а проглядають. Об'єм інформації унеможливлює сприйняття її підряд, отже - читач (або, звичніше, користувач інтернету) постійно вибирає потрібне, відсіюючи решту. Інтернет має певну подібність до телефонної станції: коли ви копіюєте або, як кажуть, скачуєте собі певну веб-сторінку, то маєте можливість зворотного зв'язку з її творцями й технічною обслугою, а через них - із самим автором того, що ви читаєте, тобто виникає ефект перебування в літературному клубі, салоні, на мистецькій акції, вечірці.
У ідеалі ви можете уже в процесі перегляду твору відіслати на веб-сторінку повідомлення про своє ставлення й оцінку, взяти участь у голосуванні для встановлення рейтингу цього твору, ознайомитися з оцінками попередніх читачів, написати електронного листа ("і-мейл") авторові, отримати доступ до інших текстів цього ж автора, стилю, літературного об'єднання, веб-сторінки, замовити паперову версію потрібної книги, за бажанням посприяти поширенню інформації про цю веб-сторінку серед інших користувачів інтернету й навіть - увага! - взяти учать у літературній творчості: написанні й публікації своїх творів і дописуванні, переписуванні, пародіюванні вже існуючих.
Демократичність інтернет-простору гранично спростила проблему публікації своїх безсмертних літературних опусів. Безкоштовно або за доступні гроші амбітний автор може розмістити свої тексти на безмежних інформаційних просторах. Щоправда, популяризацію й наявність зворотного зв'язку забезпечує якість чи, скоріше, оригінальність творів, реклама - всередині інтернету і (в ідеалі) поза ним, технічний рівень вебсторінки (зручність користування переліченими послугами).

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар