Жіночі образи в повісті «Микола Джеря»

Іван Нечуй-Левицький — видатний майстер художнього слова. Важливу роль у його творах відіграють художні портрети та пейзажі, адже саме через них вимальовуються характер, настрій та думки героїв. Яскравий приклад тому — повість «Микола Джеря». Її герої — це звичайні селяни, що змушені тяжко працювати на панщині. Але кожний образ письменник вимальовує досить ретельно, підкреслюючи індивідуальність характеру, поведінки, думок та почуттів героїв. Це стосується і жіночих образів твору.

Захоплює своєю ніжністю і вразливістю образ молодої дівчини Нимидори. З першого погляду причарувала вона Миколу, якому навіть прекрасний сон наснився під її пісню: «Ще раз обернулася вона, зирнула на річку, на його, і він ще раз побачив її кругле лице, тонкий рівний ніс, чорні брови та чорні товсті дві коси на голові. Вона все співала і співала, доки не сховалась на леваді в вербах». Цікавим є й характер старої Дже-рихи, матері Миколи. Це розважлива і трохи жадібна, «вже немолода молодиця, бліда, з темними очима, з сухорлявим лицем». Але мені здається, що не була вона такою від народження. Щоденна важка праця змінила її. Не бажаючи своєму синові бідності, радить вона йому одружитися на багатій: «Пошлемо, сину, восени старостів до Варки. В її батька є воли й корови, а в Барки чорні брови. Чого ж тобі більше треба? Варка привезе до нас у хату не порожню скриню ». Але серце юнака вже належало Нимидорі. Ще більше крається його серце, коли дівчина розповідає про свої поневіряння по чужих людях, бідність, втрату матері: «І тепер, де вгляджу високу чорняву молодицю в червоній хустці та жовтих чоботях, то мені здається, ніби я побачила рідну матір і. Найщасливішою миттю стало для Неми-дори одруження: « Вона ніби знайшла свою рідну матір, свого батька, хату, бо для неї вже не треба було поневіряться в наймах у чужих людей». Розривається від смутку її серце, коли Микола змушений був залишити її. Але саме переживання за свою кохану пробуджують в Миколі думки про соціальну несправедливість, бажання боротись із цією несправедливістю.

Мені дуже сподобалися жіночі образи в повісті, особливо образ Нимидори. Вона ніжна, жіночна, вразлива. І хоча доля її склалася нещасливо, дівчина зустріла своє кохання і стала матір'ю. А це для жінки найбільше щастя.

(2)

Видатний український письменник Іван Нечуй-Ле-вицький у своїй повісті «Микола Джеря» талановито змалював образи простих українських жінок. Найвиразнішим серед них є образ дружини головного героя Миколи Джері — Нимидори.
Ми одразу розуміємо, що саме їй автор симпатизує якнайбільше. В образі Нимидори Іван Семенович поєднав найкращі риси українських селянок, такі, як працьовитість, відданість і вірність своєму чоловікові, шанобливе ставлення до батьків чоловіка тощо.
Оскільки вона виросла в наймах, то звикла багато й важко працювати. Отримавши після весілля власне майно, порається молода жінка по господарству ще швидше: «Нимидора була щаслива: вона ніби знайшла свою рідну матір, свого батька, хату, бо для неї вже не треба було більше поневірятися в наймах у чужих людей».

Бунтарська натура Миколи Джері не дозволила йому залишитись у селі, він змушений був покинути свою дружину, доньку й піти на заробітки. Більше двадцяти років не повертався він до рідної хати, але весь цей час Нимидора пам'ятала чоловіка й залишалась йому вірною дружиною. Навіть перед смертю вона згадує його: «Моя Смерть вже в мене за плечима. Так мені оце стало важко, що вже не стає духу й дихать... Коли б вернувся ... хоч перед смертю».
Теж з любов'ю автор показує нам образ дочки Нимидори й Миколи — Любки. Це вродлива, сильна, працьовита дівчина. Навіть після заміжжя вона не покидає матір, продовжує піклуватися про неї, а коли повертається батько, якого вона стільки років не бачила, приймає його до себе. Микола одразу помітив, якою схожою вона була на матір: «... Така вона була схожа на Нимидору. В неї достоту були такі чорні брови, такі темні очі; тільки вид у неї був худіший...»
У повісті «Микола Джеря» письменник талановито зобразив відданих, вірних і сильних українських жінок, кожна з яких — справжня окраса свого народу.

Корисний матеріал? Додай в закладки:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар